Devlet Demiryolları’nda İhalesiz “Vagon Kiralama” Anlaşması

0
2844

0428BDEA-8316-4C54-AEC0-B1971A69F204Devlet Demiryolları vagon ve lokomotiflerin kullanımını ihalesiz özel şirketlere açtı.

Evrensel Gazetesi’nden Derya Dursun’un haberine göre; Omsan Lojistik A.Ş adlı şirket ile TCDD arasında 17 Ekim’de “Lokomotif ve Vagon Kiralanmasına İlişkin İşbirliği” anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, şirket TCDD’nin lokomotif ve vagonlarını kullanarak Divriği İskenderun hattında taşımacılık yapacak. Şirket, cevher taşımalarında kullanmak üzere 15 adet elektrikli lokomotif ve 350 adet cevher vagonu kiraladı.

Protokole tepki gösteren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), yapılan anlaşmanın kabul edilemeyeceğini açıkladı.

OMSAN Lojistik Şirketinin yük treni işletmecisi yetki belgesi almak için yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesine rağmen TCDD Taşımacılık AŞ’nin ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının cevaplaması gereken sorular olduğuna dikkat çeken BTS, şu sorulara cevap verilmesini istiyor:

TCDD Taşımacılık AŞ’nin elindeki çeken ve çekilen araçları özel sektöre ihalesiz kiraya vererek mi adil rekabet koşulu ve pazar oluşturulur?
TCDD Taşımacılık AŞ niye rakiplerine lokomotif ve vagon, hatta hazır pazarını kiralar?
2018 yılı şebeke bildirimine göre Divriği-İskenderun hattında OMSAN Lojistik Anonim Şirketine kapasite tahsisi yapılmış mıdır? Yapıldı ise ne zaman yapılmıştır? Ne kadar tren işletme tahsisi yapılmıştır?
Divriği-İskenderun hattında TCDD Taşımacılık AŞ’nin 2017 ve 2018 için kapasite tahsisi var mıdır? Varsa OMSAN Lojistik Anonim Şirketi lehine ne kadar kapasite tahsisinden feragat etmiştir
Türkiye Demiryolu Ulaştırılmasının Serbestleştirilmesi hakkındaki 6461 sayılı Kanun, demir yollarının rekabete açılması, özel sektörün devlet işletmesi ile rekabet etmesi gerekçesi ile çıkarılmıştır.
TCDD Taşımacılık AŞ çeken ve çekilen araçlarını rakip firmaya kiralayarak rekabeti engellememiş midir?
TCDD Taşımacılık AŞ çeken ve çekilen araçlarını kiralama yoluna gidecekse açık arttırmalı ihale yolu ile yapması gerekmez miydi?

1 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.