Devrimci tutsak Hüseyin Durmaz’a kemik iliği kanseri teşhisi kondu

0
191

TKEP/L davasından hükümlü devrimci tutsak Hüseyin Durmaz’a kemik ilini kanseri teşhisi kondu.

Toplamda 19 yılını cezaevlerinde geçiren Durmaz için kanser teşhisi kondu. Mücadele Birliği’nde yer alan habere göre 53 yaşındaki Hüseyin Durmaz, şu an hala bulunduğu Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesinde tedavisini sürdürmeye çalışıyor.

Yayınlanan haberde 1995 Eylülünde TKEP/L’ye yönelik bir operasyon kapsamında tutuklanan Durmaz, ’96 ölüm orucu direnişlerin ilk ekibinde yer aldı, 69. günde direnişi kazanımla sonuçlandı. Ekim ayında tahliye oldu. Ancak ’98 yılında tekrar tutuklanarak Ümraniye Hapishanesine gönderildi. Daha sonra ise Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesine gönderildi.

Mahkemesi devam eden Hüseyin Durmaz, “Uzun tutukluluk” gerekçesi ile AİHM’de açtığı davayı kazanarak, 2011 yılı ocak ayında tahliye edildi. Müebbet hapis cezası ile yargılanan Hüseyin Durmaz, cezası Yargıtay’da onaylanınca, 2017 aralık ayında yeniden tutuklanarak Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesine gönderildi. Halen tutsak olan Hüseyin Durmaz, 2021 yılı Temmuz ayında sol kaburgasına yapışık bir kitle fark etti. Covid-19 önlemleri nedeniyle ancak 6 Ekim 2021’de ilk kez Dahiliye uzmanı tarafından görüldü. Göğüs Cerrahisi, Ortopedi uzmanı muayene ve tetkiklerinden sonra 13 Haziran 2022’de PET çekimi yapıldığında, malign (kanser) şüphesi ortaya çıktı.

Hapishane gidiş-gelişlerindeki sevk zincirinde uzamalar sonucu ve bir dizi tahlilden sonra bu tanı ancak 30 Haziran’da netleşti ve 9 Ağustos’ta “Multiple Miyelom” ön tanısıyla kemik iliği biyopsileri yapıldı. Biyopsi sonucu tanı kesinleşti ve Hüseyin Durmaz Kemik İliği Kanseri tanısıyla 30 Ağustos’ta kemoterapi almaya başladı.

Durmaz’ın şu anda hem hastalığından hem de kemoterapiden dolayı savunma sistemi tehdit altında. Doktorlarının önerisi, yüksek düzeyde gıda ve çevre hijyeninin sağlanması ve en az temas olması… Aynı zamanda kemik dokusu eridiği için, kemik kırıkları olma ihtimali de çok yüksek. Doktorlar Hüseyin Durmaz’ın infaz tehiri yapılarak, komplikasyon gelişmeden tedavi şansını en yüksek seviyeye çıkartılmasını istiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.