Devrimciler Merhametlidir!

0
1603

ko%cc%88peklere_battaniye

Devrimciler Merhametlidir!

Takipçilerimizden gelen bir hatırlatma…

Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğimiz Kolay Ama Hayati Şeyler

Hayvanlar biz insanların her zaman dostlarıdır elbette. Onlar için yaz kış demeden her zaman elimizden geleni yapmak en önemli sorumluluklarımızdandır. Fakat özellikle kış aylarında sokaklarda yaşayan can dostlarımız için neler yapabileceğimizi bilmek çok önemlidir.

kedi_ve_ko%cc%88pek

Onlar için yapabileceğimiz kolay ama hayati birkaç şeyi derledik:


1- Hayvanlar soğuktan korunmak için araçların tekerlek ve motor kısmına girebilir. Araçları çalıştırmadan önce kaputa vurmak bir canı kurtarabilir. Aracımız yoksa da araç sahiplerini bu konuda uyaralım.

2- Apartman kapılarını açık bırakalım.

3- Sokakların uygun yerlerine kedi-köpek evleri yapalım. Yapamıyorsak bir karton, eski eşya, battaniye vb. koyalım.

4- Su ve yiyecek özellikle kışın hayvanlar için çok önemlidir. Çünkü kediler kışın 6 saat, köpekler ise 17 saat aç kalırsa ölürler. Bunun için kedi ve köpek maması alamıyorsak bile artan yiyeceklerimizi çöpe atmak yerine sokak hayvanları ile paylaşalım.
(Not: baharatlı, aşırı tuzlu ve tatlı yiyecekler kedi ve köpekler için oldukça zararlıdır. Sokağa bırakacağımız suyun metal veya çelik kapta olmaması önemlidir. Çünkü bunlar suyun çabuk donmasına sebep olur. Ayrıca suyun donmaması için içine bir damla zeytin yağı damlatabiliriz.)

5- Kuşlar için uygun yerlere ekmek kırıntıları koyalım (Pencere kenarları olabilir.).

6- Gördüğümüz hasta hayvanları veteriner hekimlere götürelim. Bunun için maddi gücümüz yoksa ufak bir hatırlatma, belediyelerin veteriner kliniklerinde sokak hayvanları ücretsiz tedavi ediliyor. Hatta bazı özel klinikler de sokak hayvanlarını ücretsiz tedavi diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.