“Diktatörlüğe Hayır” Diyenler Sokaktaydı

0
1413

img_0961

AKP ile MHP’nin ortak şekilde hazırladığı ve Anayasa’da da Tayyip Erdoğan diktatörlüğünü hayata geçirme amacı taşıyan değişiklik teklifi bugün TBMM Genel Kurulu’na gelirken, “Diktatörlüğe Hayır” diyenler de TBMM Dikmen kapısında buluşmak üzere harekete geçti.

Aralarında Birleşik Haziran Hareketi, CHP üyeleri, milletvekilleri ve sol grupların da olduğu yüzlerce kişi öğlene doğru 11:00 civarı Meclis’e yürümek üzere Güvenpart’ta buluştu. Bünün üzerine Meclis ablukaya alındı ve çevre yollar polis barikatları ile kapatıldı. Grubun yürüyüşüne ise TOMA, plastik mermi ve polis saldırısı ile izin verilmeyerek, dağıtılmaya çalışıldı. Milletvekillerine ve kitleye polis köpeklerinin de saldırtıldığı ve bununla birlikte kitleye plastik mermi de kullanılarak sert şekilde müdahale edildiği, kitle içerisinde fenalaşanların olduğu tespit edildi.

Müdahalelerin ardından dağılmayan kitle, bir süre sonra Yüksel Caddesinde basın açıklaması yapacağını duyurdu. Yüksel Caddesine doğru yürüyüşe geçen kitleye polisin tekrardan gaz bombası ile müdahale ettiği görüldü.

Birleşik Haziran Hareketi ise konu ile ilgili bir bildiri kaleme alarak görüşlerini bir kez daha net şekilde ifade etmiş oldu:

img_0959

Dikta Anayasası bugün Meclis’te görüşülmeye başlandı.

AKP’nin sunduğu bir anayasa değişiklik önerisi değil, fiili uygulamalarla adım adım gerçekleştirilen rejim değişikliğinin meclis aracılığıyla yasallaştırılma girişimidir.

Uygulanan yöntem, 12 Eylül askeri faşist diktasının anayasal hale getirilmesinden farksız bir yöntemdir.

Bu bir dayatmadır. Anayasa değişikliğinin sunulduğu Meclis, OHAL’le birlikte işlevsizleştirildiği için gayri hukukidir.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kendi sivil darbesini gerçekleştiren AKP Saray iktidarı, OHAL ve KHK’lar üzerinden uygulamaya koyduğu yeni rejimi kalıcılaştırmak için anayasa değişikliği istemektedir.

Mevcut anayasayı tanımayarak ilga edenlerin, kaosu bir yönetme tarzı olarak benimseyerek memleketi bir katliamlar ülkesi haline getirenlerin ‘huzur ve istikrar’ adına anayasa değişikliği önermeleri gayri nizamidir, gayri meşrudur.

OHAL uygulamaları ile tüm muhalefet güçleri üzerinde baskı kurulduğu, karşı çıkanın AKP medyası tarafından ‘terörist’ ilan edildiği bir ortamda her şey güllük gülistanlık gibiymiş gibi meclis oylamasına gidilmesi komedi değilse eğer muhatapların aklıyla alay etmektir.

AKP, bu dayatmaya son vermeli, Başkanlık Anayasası Meclis’ten derhal geri çekilmelidir.

HAZİRAN, Başkanlık dayatmasına karşı memleketi, yaşamı, geleceği ve halkı savunmak için dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde sesini yükseltecektir.

Bu memleket saltanat heveslilerinden, Başkanlık adı altında gündelik hayatımızı hapishaneye çevirmek isteyenlerden büyüktür.

Bugünden itibaren ülkenin dört bir yanında Başkanlığa karşı HAYIR sesini yükseltecek, ‘Dikta Anayasasına Hayır’ diyen tüm yurttaşlarımızla birlikte memleket için yeni bir yol açacağız.

Baskılara, gözaltılara ve tüm engellemelere rağmen yapabiliriz, birlikte başarabiliriz!

Birleşik HAZİRAN Hareketi

img_0960

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.