Dinci Katiller İsveç’e Nasıl Geldiler?

0
1771
stockholm-attack
Foto: skynews.com

İsveç başkenti Stokholm’un Drottningsgatan adlı en işlek caddesinde halkın üzerine bira kamyonunu süren katiller 4 kişiyi öldürüp ve 9’u ağır 15 kişiyi de yaraladılar. Yaralılar arasında bazılarının çocuk olduğu bildiriliyor. Ajanslar iki falinin yakalandığını ve faillerin dinci olduklarının anlaşıldığını yazdı.

İsveç hükümeti resmi yas ilan etti. Bugün bayraklar yarıya indirildi, eğlenceler ertelendi veya iptal edildi. Aralarında göçmen kökenlilerin de olduğu çok insan dinci terörün bu güzelim ülkeye kadar gelmesine üzüldü. Türk bayrağına yaklaşmayı şovenizm sayan kimi Türk kökenli sol eğilimli göçmenlerin ulusal birlik ve beraberlik için İsveç bayrağına sarıldıklarını gördük.  İsveç bayrağına sarılmaya hiç itirazımız yok. Biz sadece bir gerçeğe dikkat çekmek istiyoruz.

İnsanlar bu gözü dönmüş katillerin İsveç’e nasıl geldikleri sorusuna cevap arıyor.

Acaba Afganistan’ın Batılılar tarafından işgali bir fikir verebilir mi? Irak’ın işgali bir fikir verebilir mi? Libya’ya ve Suriye’ye emperyalist müdahele bir fikir verebilir mi?

Dünyaya ölüm saçan dinciliğin önünü bu müdahelelerle açılmadı mı?

AKP’nin önünü de aynı güçler açmıştı.

Bugün dünyanın çok yerinde İslamiyet adına cinayetler işleyen cihatçı anlayışın daha eski köklerini takip edenler İngiliz ve ABD emperyalistlerine ulaşıyorlar. Selefiliğin gelişmesinde de, El Kaide’de de hep onların parmak izleri var.

İsveç hükümetleri bu pis işlerde ABD ve İngiliz emperyalistlerinin yanında oldu. Bunu, dünyanın yağmasından pay almak için yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. İsveç egemenleri, yıllar boyunca Erdoğan’ı hararetle destekleyenlerin başında geliyordu.

Bu saldırıda da olan masum insanlara oldu ama İsveç egemen güçleri hiç masum değil. Yas ilan etmeler ve hümanist propagandalar daha ziyade suçlarını gizlemek içindir.

Katilleri, İsveç hükümetlerinin emperyalist politikalarının davetlileri görüyoruz.

Bu cinayetlere karşı çıkanlar demokrasi ve özgürlük yalanlarıyla bölgeyi ateşe veren emperyalizme de karşı çıkmalıdırlar.

Odak Dergisi

08.04.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.