Erdoğan Referandum Sonuçlarını Kabul Eder mi?

0
1467
Foto: t24.com.tr
Foto: t24.com.tr

MHP yönetimi tarafından partiden ihraç edilmiş ve şimdilerde CHP’den sağcı kesimlerin gözdesi olan Meral Akşener Niye “Erdoğan Milletle İnatlaşmaz” dedi?

Erdoğan’ı iyi tanıdığını söyleyen Meral Akşener referandumda hayır çıkarsa Erdoğan’ın sonucu kabul edeceğini ileri sürdü. Akşener iddiasına kanıt olarak da kendisinin Rizeli bir adamla evli olmasını getirdi.

“Ben, Sayın Erdoğan’ı iyi tanırım; çünkü ben, bir Rizeli adamla evliyim. Oradan tanıyorum. ‘Hayır’ çıksın; kesinlikle milletle inatlaşmayacaktır. Göreceksiniz; Meral Hanım halkıymış, diyeceksiniz”. (http://www.hurriyet.com.tr/meral-aksener-sayin-erdogani-iyi-tanirim-ha-40421403).

Akşaner’in iddiasına bakarsak bir Rizeli ile evlenen bir kadın bütün Rizeli erkekleri birden iyi tanıma olanağına sahip olabiliyormuş.

Akşener’in yukarıdaki garip sözü ne anlama geliyor?

Erdoğan 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarını tanımayıp milletle inatlaşmıştı. Erdoğan o seçimde işine gelmeyen sonuçları geçersiz ilan ederek hükümet kurdurtmadı ve 1 Kasım 2015’te yeniden seçim yaptırttı. 1 Kasım öncesinde muhalefete seçim çalışması yaptırılmadı ve Türkiye kana bulandı.

Erdoğan seçimleri baskıyla, yasakla ve terörle aldı.

Foto: reuters/ Ümit Bektaş
Foto: reuters/ Ümit Bektaş

Seçmenlerin iradesine saygı gösterecek insan, seçimleri OHAL koşullarında yapmazdı. Olağanüstü Hal koşullarında yasama, yürütme ve yargı Erdoğan’ın elinde. Ülkede öyle bir baskı ortamı oluşturulmuş ki ordusu, polisi, yargısı ve bürokrasisi ile devlet Erdoğan’a çalışıyor. Medya ona çalışıyor. Ayrıca bir de çeteler var.

Halk yıldırılmış. 150 bine yakın insan işten atılmış. Hayır kampanyası yapanlar ve Erdoğan’a muhalefet edenler terörist ilan ediliyor.

Türkiye’de öyle bir baskı ortamı yaratılmış ki mesela CHP’liler Avrupa’da bile ağızlarını açamıyorlar.

Muhalefet toplantı yapacak salon bulamadı. Salon sahipleri korkuyor. Akşener’in toplantı yaptığı otelin ışıklarını kesmişlerdi. Başka toplantılarda ise çeteler gelip, Akşener ve taraftarlarını taciz etti.

Foto: www.bbc.com
Foto: www.bbc.com

HDP sistem dışı ilan edildi. “Seni başkan yaptırmayacağız!” diyen Demirtaş ve arkadaşları hapisteler.

“Hayır” oyu kullanabilecek seçmenler tehdit edilirken ve saldırılara uğrarken “evet” propagandası için camiler ve din bile seferber edilmiş durumda.

PKK’yı eyleme kışkırtmak için üst üste saldırdılar ki PKK eylem yapsın, Erdoğan da “Beni başkan yapın, askerimizi polisimizi öldürenleri idam ettireyim” diye oy toplasın. PKK onların çektiği alana gelmeyince onlar milliyetçiliği ve dinciliği sömürmek için Avrupa ile kapıştılar.

Böyle bir ortamda referandum yaparak halkı zorla kendisine oy verdirten insan, aleyhte sonuç çıkarsa kabul eder mi?

Akşener de biliyor ki etmez.

O halde Akşener referenadumu adil mi göstermek istiyor?

Akşener “Hayır” oyu kullanacak seçmenlerin “Oylarımız bir biçimde geçersiz sayılacak ve Erdoğan hile ile kendsini galip ilan edecek” düşüncesiyle sandığa gitmemesini önlemek istiyor olabilir.  Muhtemelen “Oylarınız geçersiz sayılmayacak” demek istiyor.

Akşener neyi kastettiğini en iyi kendisi biliyordur.  Biz devrimciler referandumun halktan zorla onay almak için düzenlendiğini biliyoruz ve açıkça söylüyoruz. Buna rağmen halkı faşist diktatöre karşı “Hayır” oyu kullanmaya çağırıyoruz.

“Hayır” oyu vermek bir direniş eylemidir. Halkı “Hayır” oyu vermeye çağırmak direniş eylemidir. “Hayır” oyu kullananlarla birlikte sandığa gitmek bir eylemdir.

Kimi karamsarlar Erdoğan’ın açık ara ile “Evet” oyu ayarlarsa her şeyin biteceğini düşünüyor. Halbuki onca baskıya rağmen hala sandıktan “Evet” oyu çıkacağı çok kuşkulu. Kaldı ki “Evet” de çıksa “Hayır” da çıksa Erdoğan iktidarını sağlamlaştıramayacak. O artık gidicidir. Direnen halk Erdoğan’ın defterini dürecek.

09.04.2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.