Direniş Güncesi

0
1968

3 Haziran Pazartesi-

31 Mayıs Cuma

31 mayıs cumaTüm Türkiye’de AKP’yi ve Polis terörünü protesto etmek için eylemler gerçekleştirildi. İstanbul’da Kadıköy başta olmak üzere tencere-tava eylemleri gerçekleştiriliyor. Polisin müdahalesi sonucunda kitle çoğalıyor. Gezi Parkı’nda “Hükümet İstifa” sesleri yükseliyor. Birçok işyeri ve ev geçici revir haline getiriliyor. Polis yoğun şekilde gaz bombası, plastik mermi kullanıyor. Helikopterlerden atılan gaz bombaları ile toplanan göstericilere müdahale ediliyor. Ankara’da yaklaşık 10 bin kişiye ulaşan kitle AKP il binası önünde basın açıklaması okudu. Çeşitli caddeler trafiğe kapatıldı. İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Antalya, Trabzon, Kocaeli, Bartın gibi başlıca illerde protesto gösterileri gerçekleştiriliyor.

1 Haziran Cumartesi

Ülkenin dört bir yanı direniş alanına çevrilmiş durumda. Gezi Parkı’na kurulan karakoldan göstericilere plastik mermi ve gazlar sıkılıyor. İstiklal caddesi 6 günlük direnişin ardından geri alındı. Halk meydanı kazandı. Beşiktaş tarafında ciddi müdahaleler gerçekleşiyor. Polis direnişçilere öldüresiye saldırıyor. Ankara’da 100 binden fazla insan sokaklarda. Polis ile ciddi çatışmalar sürüyor. İzmir’de polis halka müdahale etmesine rağmen kitleler dağılmıyor. Bursa’da yaklaşık 7 bin kişi oturma eylemi gerçekleştiriyor. Sinop, Samsun gibi illerde direniş sürüyor. Ankara’da kitlenin Kızılay’ı zaptetmesi sonucu polis kaçıyor. Polisin gerçek mermi ile ateş etmesi üzerine Ethem Sarısülük isimli genç başından vurularak ağır yaralandı. Birçok kişi polisin hedef gözeterek attığı biber gazı kapsülü ile yaralandı. Erdoğan  televizyonda verdiği açıklamada Topçu Kışlasını yapacaklarını AKM’yi yıkacaklarını açıklıyor. Taksim Direnişine tüm dünyadan destek veriliyor. Kadıköy’den harekete geçen kalabalık Boğaziçi köprüsünü kapatarak Beşiktaş’a geçiyor.

2 Haziran Pazar

Antakya’da binlerce insan “Hükümet İstifa” sloganları atıyor. İzmir Karşıyaka’da AKP binası ateşe verildi. Ankara’da Bahçeli, Dikmen, Çayyolu, Keçiören, Hüseyingazi, Tuzluçayır’dan kitleler Kızılay’a doğru ilerliyor. Ankara’da CHP il binasına polis gaz bombaları ile saldırdı. Habere göre Polis kurşunu ile ağır yaralanan Ethem Sarısülük saat 17.00’de yaşamını yitirdi. İstanbul’da kitle Başbakanlık ofisine yürümek isterken, polis ağır şekilde müdahale ediyor. Taksim’de gerçekleştirilen mitinge yüzbinlerce kişi katıldı. Gezi parkında nöbet sürüyor. Tayyip Erdoğan, kentine, onuruna sahip çıkan milyonları “çapulcu” olarak nitelendirdi. Kıbrıs’ta Gezi Parkı direnişine destek eylemleri yapılıyor.

3 Haziran Pazartesi

Antakya’da Abdullah Cömert isimli direnişçi polis kurşunu ile katledildi. Abdullah Cömert ölmeden evvel 3 günde sadece 5 saat uyku uyuduğunu, ülkeyi kurtaramayacak olsa da bu yolda ölebileceğini, devrim için alanlarda olacağını yazmıştı. Polis yoğun şekilde ses bombası kullanarak halkı korkutmaya çalışıyor. İstanbul İnönü stadı önünde kurulan barikatlarda polis ile direnişçiler arasında yoğun çatışmalar sürüyor. Polis halkı tahrik ediyor. Kütahya, Gaziantep gibi illerimizde direniş devam ediyor. Ankara Mamak’ta plakasız bir araç kitlenin içerisine hızla girerek 2 kişinin yaralanmasına neden oldu. Boğaziçi üniversitesi öğrencileri direnişe destek amaçlı yürüyüşe geçti. Üniversitelerde yapılan yürüyüş ve işgaller sonunda Finallere girmeyen öğrenciler mazeret bildirmeksizin yenin yeninden sınava tabii tutulabilecek. “Satılmış medya istemiyoruz” sloganı ile hareket eden binler Maslak’ta Doğuş Plaza önünde toplandı. Tayyip Erdoğan televizyonda yaptığı açıklamada bu işin aşırı uçların işi olduğunu, CHP’nin aşırı uçlara destek verdiğini ve hesabını soracaklarını söyledi.

4 Haziran Salı

İstanbul Dolmabahçe önünde polis saldırısı başladı. Ankara’da barikatlar kuruluyor. İzmir’de polis sokaklardan ve evlerden insan toplayarak gözaltı yapıyor. Antakya’da bir kişi başından aldığı gaz bombası sonucu ağır şekilde yaralandı. Dersim’de polisin müdahalesine karşı direniliyor. Birçok kişi yoğun saldırı sonucunda hastaneye kaldırıldı. Samsun’da oturma eylemi yapılıyor. Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında ilk gün Gezi Parkına yaptıkları müdahaleden dolayı özür dilediklerini fakat diğer tüm müdahalelerin yerinde olduğunu söyledi.

5 Haziran Çarşamba

Ankara Kennedy Caddesi üzerine kurulan barikatlar polis tarafından kaldırılmaya çalışılıyor. Halk polise karşı havai fişek kullanarak karşılık veriyor. KESK’in 2 günlük grev kararı uygulanıyor. Halk ülkenin dört bir yanında mahallelerde tencere-tava ile eylemler yapıyor. Ankara’da Ethem Sarısülük’ün ailesi direnişçileri selamladı. KESK üyeleri İstanbul Galatasaray Lisesi önünden meydana yürüyüş gerçekleştirdi. 1 Mayıs’a ve yürüyüşlere yasaklanan Taksim meydanında, polisin ve devletin esamesi okunmuyor. Sivas, Konya, Adana gibi illerde direniş sürüyor. Yabancı basın direnişe yoğun ilgi gösteriyor.

6 Haziran Perşembe

İstanbul Beykoz’da halk “Hükümet istifa” sloganları ile Paşabahçe hastanesi önünde yürüyüşe geçiyor. Okmeydanı Mahallesinde binlerce kişi sokağa çıkıyor. Eskişehir’de direniş meydanında binlerce kişi çadırlar kurarak direniyor. Taksim’de kurulan çadır sayısı gün geçtikçe artıyor. İstanbul’da Tayyip Erdoğan’ın yurt dışından gelen uçağının ineceği Atatürk Havalimanı önüne AKP’liler tehdit mesajları ile kitle topluyor. Havalimanı önüne gelmeyen insanlar hakkında soruşturma başlatılacağı mesajları gönderiliyor. Ankara Tunalı Hilmi caddesinde yaklaşık 20 bin kişi, Dikmen’de yaklaşık 10 bin kişi toplanmış durumda. İstanbul Gazi mahallesinde polisin biber gazı ile ateş açması sonucu 14 yaşındaki bir çocuk başından vurularak ağır şekilde yaralandı. Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapan Taksim Dayanışması “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” mesajı verdi.

7 Haziran Cuma

Rize Pazar’da halk direniyor. Eskişehir’de direniş devam ediyor. İstanbul Bahçelievler’de halkın üzerine saldıran eli bıçaklı kişiler, 5 kişiyi yaraladı. Gezi Parkı’nda Devrim Market kurularak halkın getirdiği yiyecekler komün şeklinde paylaşılıyor. Redhack, İstanbul’da halka saldıran görevli polislerin telefon numaralarını internet üzerinden yayınladı. Redhack bu eylemi Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert anısına gerçekleştirdiğini duyurdu.

8 Haziran Cumartesi

Okmeydanı mahallesinde protestolar devam ediyor. Manisa’da bugün direniş çadırları kuruldu. Halk sokağa çıkıyor. Ankara’da polisin yoğun saldırısı devam ediyor. AKP İstanbul ve Ankara’da iki miting düzenleme kararı aldı. İstiklal Caddesi’nde taraftarlar kol kola yürüyüş yapıyor. Taksim Dayanışması yaptığı açıklamada talepleri kabul edilene kadar alandan  alandan ayrılmayacağını ifade etti. Galatasaray Meydanında her hafta toplanan Cumartesi Anneleri, Taksim Direnişini selamladı.

9 Haziran Pazar

Antalya, Eskişehir, Manisa, Tarsus, Bursa başta olmak üzere çeşitli illerde direniş devam ediyor. İstanbul Gezi parkı panayır  alanına dönmüş durumda. Milyonlar Taksim’e toplandı. Kitle alana sığmıyor.

10 Haziran Pazartesi

Gezi Parkı direnişi tüm illerde devam ediyor. AKP yaptığı Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında tehditlerine devam etti. Tarlabaşı tarafında müdahale sürüyor. Halk polise karşı direniyor. Polis Taksim’e düzenleme yapacağı yalanları ile girdi. Bülent  Arınç Çarşı grubunun eylemlerden çekileceğini söylemesi üzerine Çarşı grubundan yalanlama geldi. Antalya, Mersin, Manisa gibi illerde direniş devam ediyor.

11 Haziran Salı

AKP, halk ile sol arasını açmak, bölmek amaçlı müdahalelerde bulunuyor. Yerli basın, yanlı haber yapmaya devam ederken CNN İnternational muhabiri “hükümetin terörist deyip durduğu buradaki insanlar, sadece seslerini duyurmak istiyorlar.” Açıklamasında bulunuyor. Taksim’de müdahaleler ile katliam yaratılmak isteniyor. Taksim çevresi ilçeler, destek amaçlı Taksim’e yürüyüşe geçiyor. Yüzbinlerce kişi Osmanbey civarında direnişe geçiyor. İstanbul Çağlayan adliye sarayında protesto gösterisinde bulunarak gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı. SDP İstanbul İl Binasına yapılan operasyon SDP ve diğer kurumlar tarafından basın açıklaması ile protesto edildi. SDP’li Ulaş Bayraktaroğlu, bizzat İçişleri Bakanı tarafından provokatör denilerek hedef gösterildi.polis çapulcu

12 Haziran Çarşamba

Ethem Sarısülük, evinin önünden uğurlandı. Eskişehir, Antalya gibi illerde direniş devam ediyor. Redhack, polis kurşunu ile katledilen Ethem Sarısülük için Ankara Emniyetinin Web sitesini hackledi. Tayyip Erdoğan’ın “24 saat içinde bu iş bitecek” tehditleri karşısında Taksim Dayanışması talepler kabul edilene kadar direnişte ısrarcı olduğunu vurguladı. Gezi Parkı’ndan yayın yapan 4 televizyon kanalına RTÜK tarafından ceza verildi. Ankara’da ve İstanbul’da binlerce avukat gözaltıları protesto amaçlı adli ya da eylem düzenledi.

13 Haziran Perşembe

AKP kendi kendisine oluşturduğu heyet ile görüştü. Heyetten açıklamada bulunan Polat Alemdar olarak bilinen Necati Şaşmaz’ın konuştukları epey ilgi çekiciydi. Konuştuklarından hiçbir şey anlamayan halk sadece “Ülkemize nazar değdi” sözlerini anladığını ifade etti. Görüşme sonrasında “referandum” tartışmaları başlaması üzerine Taksim Dayanışması ve halk referandumun kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Başbakan ile Taksim Dayanışması heyeti görüşme gerçekleştirdi. Taksim meydanında piyano dinletisi gerçekleşti. Binlerce kişi piyano resitalini dinledi. Anneler “diren yavrum annen seninle” şiarı ile Gezi Parkı’na gelerek direnişçilere destekte bulundu.

14 Haziran Cuma

Mersin, Adana, Ankara, İstanbul, Bursa gibi illerde direniş devam ediyor. Diğer yandan AKP durmadan saldırılarına devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Beyaz Tv’de yaptığı açıklamada polisin katlettiği Ethem Sarısülük için “provokatörlerin kafasına attığı taştan dolayı vefat etti” açıklamasında bulundu. Ethem Sarısülük’ün ailesi yarın Ethem’in cenazesinin cem evine getirileceğini açıkladı. Ailenin evinin önünde toplanan binler Ethem’in annesine “Anne ağlama evlatların burada” sloganıyla destek oldu. Sağlık Bakanlığı TTB’den hastaların ve revirlerde halkın yanında olan doktorların isimlerini istedi. TTB yaptığı açıklamada tek bir hastanın, tek bir doktorun isminin verilmeyeceğini duyurdu.

15 Haziran Cumartesi


Binlerce kişi ülkenin dört bir yanında Ethem Sarısülük için yürüdü. AKP’nin Ankara mitingi hüsran ile sonuçlandı. Tayyip Erdoğan Ankara’da yaptığı açıklama ile polisin Gezi’ye müdahale etmesini sağladı. Taksim Dayanışması Kadir Topbaş’a çağrıda bulunarak derhal görevini yerine getirmesini istedi. Polis Alman Hastanesi ve Taksim İlkyardım’a gaz ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Maslak İl Jandarma Komutanlığından harekete geçen TOMA’lar polise destek olmaya yola çıktı. Polis Divan otelini basarak gaz sıktı. Hilton Oteli’ni de basan polislerin kask numarası kullanmadığı görüntülendi. İstanbul’un çeşitli mahallelerinde halk direnişe geçti. Sarıgazi’de halk yolu kapattı. Kadıköy’de yaklaşık 10 bin kişi Boğa heykeli önünde buluştu.

16 Haziran Pazar

Ethem Sarısülük’ün cenaze törenine polis gaz bombaları ile saldırdı. Adana ve çeşitli illerde binlerce kişi “hükümet istifa” diyerek yürüdü. İstanbul Taksim’e ulaşmaya çalışan halka eli sopalı faşistler polis eşliğinde saldırıyor. KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDHB yaptığı açıklamada 17 Haziran Pazartesi günü ülkede genel grev ilan ettiğini duyurdu. Polis Taksim’de MMO’ya saldırıyor. Beşiktaş Çarşı grubu üyelerine operasyon gerçekleştirildi. Bir çok Çarşı üyesi gözaltına alındı. Çarşı grubu bunun üzerine Beşiktaş’ta Kartal heykeli önünde toplandı.

17 Haziran Pazartesi

Gezi parkına yapılan polis saldırısı ile birlikte tüm illerde yoğun şekilde saldırı devam ediyor. Taksim’de duran adam eylemi gerçekleşiyor ve eyleme ilgi gittikçe artıyor. Ülke genelinde birçok kurum üretimden gelen gücünü kullanarak genel grev gerçekleştirdi. Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Disk’e polis barikat kurdu. Polis Eskişehir’de direniş meydanına müdahale etti. Çok sayıda direnişçi gözaltına alındı.

18 Haziran Salı

İstanbul ve Ankara’da yapılan operasyonlar sonucunda çok sayıda devrimci gözaltına alındı. Aralarında ESP, ODAK, Halk Cephesi, Kaldıraç, Halkevlerinin bulunduğu çok sayıda devrimci-demokrat kurum çalışanı arkadaşlar gözaltına alındı. Arkadaşımız Gizem Bayram ve Hüseyin Arlıer de gece yapılan operasyonlar ile alınmıştı. Bu arada duran adamlar ülkenin dört bir yanında çoğalarak artıyor. Gezi parkı eylemleri forumlar ve direnişler ile ülkenin dört yanına yayılmış pozisyonda.ethem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.