Diyanet: Kadın ve erkek el ele halay çekmemeli, horon tepmemeli!

0
863

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dijital ortama aktardığı ve içeriği gericilik dolu olan “Aile Hayatımız” adlı kitapta, kadın ve erkeklerin beraber halay çekip horon tepmesinden kesinlikle uzak durulması gerektiği ifade edildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan kitapta, düğünlerde kadınlarla erkeklerin birlikte dans etmelerinin, el ele halay çekip horon tepmelerinin İslam’a aykırı olduğu öne sürüldü. Kitapta şu ifadeler yer aldı:

“Her toplum kendi eğlence örfü ve düğün adetlerini meşru çerçevede yaşatacak, mahalli zevkler ve canlılıklar muhafaza edilecektir.

Tabiatıyla İslam’ın kesin yasakları olan alkollü içkilerden, birbirine yabancı erkek ve kadınların dans etmek, el ele birlikte halay çekmek, horon tepmek ya da benzeri müşterek eğlencelerinden, İslam’ın benimsemediği kılık ve kıyafetlerle arz-ı endam etmekten, gayrimüslimlere özgü kültür ve uygulamaları sahnelemekten, her türlü israftan, can ve mal güvenliğini tehdit eden silahlı gösterilerden kesinlikle uzak durmak kaydıyla.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.