Ecevit Piroğlu için Fransa’da dayanışma eylemi yapıldı

0
102

18 aydır Sırbistan’da tutsak bulunan ve Türkiye’ye iade edilmek istenen devrimci Ecevit Piroğlu için Paris’te dayanışma eylemi yapıldı.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nin
çağrısıyla Paris’teki demokratik kurumlardan kişilerin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklamasında okunan metin şöyle: “Piroğlu aylardır tutulduğu kamptan denetimli serbestlikle serbest bırakılmasının ardından yeniden dayanaksız nedenler ileri sürülerek tutuklandı.
Türkiye’nin iadesini istediği için 18 aydır Sırbistan’da tutuklu bulunan Ecevit Piroğlu’na mahkeme öncesi yeni bir komplo kuruldu. Yasalarında üst sınır olan 1 yıl hapishane ve 6 ay kamp süresi aşıldığı için serbest bırakmak dışında bir çözümü kalmayan Sırbistan devleti, yeni bir komployu devreye soktu. Ecevit Piroğlu denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakıldıktan hemen sonra yeniden tutuklandı. Belgrat’ta kendisine yönelik yeni bir polis operasyonuyla gözaltına alınan Piroğlu, çıkarıldığı mahkemece asılsız ve hukuk dışı iddialarla tutuklandı. Sırbistan devleti, 18 Ocak’ta yeniden görülecek iade duruşması öncesi Piroğlu’na yönelik kurduğu bu kumpasla adil ve uluslararası sözleşmelere göre davranmak yerine hukuk dışılıkta ısrar edeceğini ve Erdoğan iktidarının isteklerinden yana tercihini kullanacağını bir kez daha gösterdi.

Uluslararası demokratik kamuoyu ve ilgili BM kurumları bilmelidir ki, Türkiye’de can güvenliği olmayan Piroğlu’nun artık Sırbistan’da da can güvenliği, kişi hak ve hürriyetleri kalmamıştır. 18 Ocak’a kadar tüm uluslararası demokratik kamuoyunu ve insan hakları örgütlerini çok geç olmadan bu komployu bozmaya ve yoldaşımızı özgürlüğüne kavuşturacak güçte sürece müdahil olmaya çağırıyoruz.”

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi daha önce de bir açıklama yayımlayarak uluslararası insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.