Emine Erdoğan, Reza Zarrab dosyasında!

0
3509
Foto: Cumhuriyet Gazetesi
Foto: Cumhuriyet Gazetesi

ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın Türkiye ile olan ilişkilerini ortaya koyan dava sürecinde yeni bir gelişme yaşandı.

Buna göre, Emine Erdoğan dava dosyasında Zarrab’ın “Türkiye ile iyi ilişkileri” olduğunun kanıtı olarak gösterildi.
Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Emine Erdoğan’ın ismi dosyaya Zarrab’ın avukatının sunduğu deliller sayesinde eklendi. Zarrab’ın avukatı müvekkilinin ne kadar da “hayırsever” bir insan olduğunu gösterebilmek için yine Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEM-DER isimli derneğe yapılan 7 milyon civarındaki bağış makbuzlarını lehte delil göstermek istedi. Ancak, savcı Bharara, bu bağışların avukatın ve Zarrab’ın beklentisinin aksine Zarrab’ın aslında Türkiye’deki yetkililerle olan yakın ilişkisinin kanıtı olarak dosyaya ekledi.
Bharara’nın davaya bakan New York Güney Eyalet Mahkemesi’ne sunduğu ‘Zarrab’ın kefalet talebinin reddilmesi’ yönündeki raporunda Emine Erdoğan’ın ismi böylece resmen geçmiş oldu.
Yine aynı raporda eski AB Bakanı olan Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın da ismi yer aldı.

Türkiye’ye giderse bir daha dönmez
Savcı Bharara’nın ofisinin raporunda, Zarrab’ın “Erdoğan dahil, Türk yetkililerle iyi ilişkiler içinde olduğu” ifade edilerek, “Kefaletle serbest kaldığı takdirde, bir şekilde Türkiye’ye gitmeyi başarırsa, geri dönmez” mesajı verildi.

Zarrab’ın mali durumunun son derece iyi olduğunu, avukatının kefalet için önerdiği 10 milyon dolar nakit, 40 milyon dolar da garantinin, kendisi için önemli bir miktar olmadığı da savcılık dosyasında ifade edildi. Savcılık dosyasında Zarrab’ın mal varlığı miktarının somut olarak ortaya konulabilmesi için de sahibi olduğu yat, uçak gibi araçların fotoğrafları yer aldı.
Zarrab, bir yılda 30 milyon dolardan fazla rüşvet veriyormuş.

Savcı Bharara’nın dosyasında Reza Zarrab’ın Türkiye’de verdiği iddia edilen rüşvetler de yer aldı. Zarrab’ın kefaletle serbest kalmak için mahkemeye sunmayı önerdiği 10 milyon dolar nakit para konusunda Savcı’nın dosyasında şu ifade yer aldı; “Davalının kefalet için önerdiği para miktarı, sadece 2013 yılında dağıttığı rüşvetlerin üçte biri kadar…”

Eski Bakanlar da dosyada Bharara’nın Zarrab’ın “rüşvet ilişkileri” başlığında, üç eski Bakan, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler’in isimleri de dosyaya girdi.

Bu bölümde ayrıca Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ile, Çağlayan’ın kardeşi Şenol Çağlayan’ın adları da yer aldı.

7 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.