ODAK: Erdoğan Daha Büyük Saldrılara Hazırlanmak İçin Geri Çekiliyor

0
1669

Erdoğan manevrasını yaptı ve Rusya ile arayı düzeltti. Rusya ile arayı düzeltmeseydi ayakta kalması çok zordu. İsrail ile ilişkiler tam da İsrail’in isteği doğrultusunda düzeltildi. Sıranın Mısır ve en son da Suriye ile ilişkilere gelmesi bekleniyor. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi Suriye ile ile yeni bir süreç başlatılmasının olanaklarını artıracaktır. Suriye’ye karşı savaşa son verilmesinin ya da savaşa ara verilmesinin önemli sonuçları olacaktır.

Erdoğan Davutoğlu’nu, adeta Profesör’ün kıçına tekme atarak, başbakanlıktan kovmuştu. Davutoğlu yaptığı veda konuşmasında  “Mecbur gidiyorum çünkü gitmem istendi”, yolunda konuşmuştu. “Davamız fedakârlık gerektiriyor”, gibi sözlerle de konuşmasını süslemeye çalışmıştı.  Oysa elinden gelseydi dava-mava dinlemez Erdoğan’ı çiğ çiğ yerdi. Gül, Arınç ve diğerleri gibi o da korkusundan çekildi. Erdoğan İsrail ile Mavi Marmara gemisindeki katliamdan sonra artan laf dalaşına son verirken o süreçte kullanmış olduğu İHH adlı dinci vakfı da harcadı. “Giderken bana mı sordunuz?” diye azarlayarak… İsrail’in gemi baskınında ölenler öldükleriyle kaldılar; onların ölümü Erdoğan’a Müslümanlar nezdinde prestij kazandırdı.maraş

IŞİD’in Atatürk Havalimanı’nda yaptığı katliam tam da Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinin ve hatta Suriye ile yeni sürecin yolunu açıyor. Bile bile yol verilmiş olduğu besbeli olan katliamla birlikte yeni baskı önlemlerinin gerekçeleri kuvvetlenmiş bulunuyor. Şimdi sırada Suriyeli göçmenlerin vatandaşlığa kabulleri var. Bunun getirileri olur: Türkiye kapitalizmi ucuz işgücü kazanacak, AKP’nin oy tabanı genişleyecek, Suriyeli göçmenler Alevilere ve Kürtlere karşı kullanılacak.

Göçmenlerin Maraş gibi Zara-Divriği gibi Alevi ve Kürt nüfusun yoğun olduğu yerlere yerleştirilmek istenmesi maksatlıdır. Bu konuda direnenler haklıdır. Direnmeyip de hükümetten ve yetkililerden yardım bekleyenler hata yapmaktadırlar. Sivas Katliamı şahittir. Sivas’ta kendi tedbirlerini kendileri alanlara bir şey olmadı. Devletimiz ve yetkiller var, bizi korurlar, diye düşünerek Madımak Oteli’nde kalanlar katledildiler.

Katliamdan sağ kurtulanlardan Arif Sağ, yetklililerin ve CHP’nin yardımını boşuna bekleyip durmuş olduklarını söyledi. CHP o zaman hükümetteydi.

Erdoğan eğer Suriye ile anlaşırsa bu durumda Türkiye, İran, Irak ve Suriye anlaşır ve Kürt hareketinin manevra alanı daralır. Bu durumda Kürtler ABD ve AB’ye yaslanırlarsa bölgede milliyetçilik alabildiğine artacaktır. ABD ve İsrail Kürt halkının hamisi geçinmeye çalışıyor ve bu amaçla Irak ve Suriye’de yıllardır uğraşıyorlar. Araplar arasında kendilerine kalıcı yer bulamadılar. Şimdi Kürtleri etkileri altına almaya çalışıyorlar.

Irak’a ve özellikle Suriye’ye yapılan müdahele IŞİD ve El Nusra gibi güçlerin ortaya çıkmasına ve alabildiğine gelişmesine yol açtı. Ortadoğu’da kafa kesme, yağmalama, kadınlara tecavüz ve onları köle pazarlarında satma gibi  500 yıl öncesinin canavarlıkları ve mezhep savaşları hortladı. Süreç Avrupa’yı da içine aldı. Avrupa’nın başkentlerinde canlı bombalar kendilerini patlatıp katliamlar yaptılar. Milyonlarca göçmen Türkiye’ye sığındı. Aralarında çok sayıda IŞİD hücreleri olduğu açık. Bir kısım göçmen kitlesi de Avrupa’ya aktı. Bu durum Avrupa’nın çehresini değiştirdi. AB ülkelerinde yabancı düşmanlığını kullanan partiler hızla geliştiler. Avusturya’da ırkçı bir aday Cumhurbaşkanlığı seçimini kıl payı kaybetmişti ama seçimler yenilenecek. Fransa, İsveç gibi ülkelerde ırkçı partiler çok geliştiler. İngiltere dediğimiz Birleşik Krallık halkı AB’den çıkma yönünde oy verdi. Bütün bunlar Batılı ülkelerin ABD öncülüğünde Ortadoğu’ya “Demokrasi götürüyoruz” iddialarıyla  yaptıkları saldırının tetiklediği olaylardır. Özellikle Suriye’ye saldırı sonucu gericilik hortladı. Şimdilerde en büyük tehlike Türkiye’de yaşanacaktır. Erdoğan da zaten iktidara Ortadoğu’ya saldırının daha iyi yürütülebilmesi için getirilmişti.

Erdoğan Suriye’ye karşı giriştiği savaşta aşırı gitti ve Rusya ile karşı karşıya geldi. Batılılardan beklediği desteği alamayınca Suriye sınırında uçak uçuramaz duruma geldi. IŞİD’e yardım etme imkanları azalınca Suriye’de iyice başarısızlığa uğradı.

KAHRAMANMARAŞ'TA, SURİYELİ MÜLTECİLERİN KONAKLAMASI İÇİN YAPILAN ÇADIRKENT İNŞAATINA, CHP MİLLETVEKİLLERİNDE YER ALDIĞI EYLEM SÜRÜYOR. (MUHAMMET ÖZER/KAHRAMANMARAŞ-İHA)
KAHRAMANMARAŞ’TA, SURİYELİ MÜLTECİLERİN KONAKLAMASI İÇİN YAPILAN ÇADIRKENT İNŞAATINA, CHP MİLLETVEKİLLERİNDE YER ALDIĞI EYLEM SÜRÜYOR. (MUHAMMET ÖZER/KAHRAMANMARAŞ-İHA)

Şimdi Rusya ile ilişkilerde ve diğer dış ilişkilerde bir adım geri atan Erdoğan başaşağı gidişin önünü aldığında dinci saldırılarını yeniden yoğunlaştıracaktır. Kimse umutlanmasın; Erdoğan dincidir, koyu bir faşist diktaya denk düşen mutlak itaat rejimi peşindedir ve amaçlarına ulaşmak için girmeyeceği kılık yoktur.

Erdoğan diktasının şu veya bu dış gelişme nedeniyle kendiliğinden gideceğini sananlar bugüne kadar hep yanıldı. Umudunu MHP muhalifi Meral Akşener’e bağlayan liberaller de hayal kırıklığına uğradılar. Erdoğan, istihbaratı ve yargıyı kullanarak Akşener’in önünü kesti ve MHP’nin AKP iktidarına karşı alternatif duruma gelmesini önledi. Kaldı ki Erdoğan birden bire ölse dahi başımıza sarılan belalardan kurtulmuş olmayacağız. Türkiye dinci bir yağmacılık ülkesi durumuna getirildi. IŞİD çeteleri Alevileri ve dinciliğe teslim olmayan kitleleri açıkça tehdit etmeye başladı. Kendi savunmamızı kendimiz yapmamız gerekiyor.

10/07/2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.