ODAK: Mücadele İçerisinde Liseliler

0
1889

Dünyamızda ve  ülkemizde devrimci mücadele içerisinde gençliğin önemi çok büyüktür. Hem dinamik ve atılgan olması nedeniyle hem de yeniliklere açık ve yaratıcı olması nedeniyle geçmişten günümüze  devrimci mücadele içerisinde başat durumdadır. Örnek aldığımız Mahir’ler, Deniz’ler, Cemalettin’ler gençliğin atılgan ve cesaretli özelliklerini taşımış ve önder olmuşlardır. Tecrübesizlikten korkmadan gençliğin dinamizmine güvenerek tüm dünyada ses getirmiş bir devrimci gelenek yaratmışlardır. Bizler eğer mücadeleyi Mahirlerden devraldığımızı söylüyorsak gençlik çalışmasına özel önem göstermek durumundayız.

Gençlik mücadelesinin en önemli damarlarından biri de lise çalışmasıdır. Lise çalışması hem ülkenin genel halinden hem de eğitim sistemindeki türlü sorunlardan dolayı hızla gelişebilecek bir potansiyel taşır. Gençlik her zaman dinamik, çevik, zeki ve istediğini yapmak için elinden gelen her şeyi yapabilecek güçte olduğu için en çok baskı altına alınmaya çalışılan kesim de odur. Bu yüzdendir ki liselilerde gençlik çürümüş bir eğitim sistemi ile dindar, faşist, sadece derse odaklı dünyadan bir haber yetiştirilmeye, yani uyutulmaya çalışılıyor. Bu durum ise bize gerici zihniyetin gençlikten korktuğunu gösteriyor. Çünkü onlar da biliyorlar ki gençlik uyanırsa herkes uyanacak.

Son zamanlarda liselerde artan bir rahatsızlık görüyoruz. Baskıcı ve gerici AKP zihniyetine karşı bir tepki oluşuyor. Bu ve bunun gibi tepkiler biz devrimciler için büyük bir fırsattır. Bu noktada ipi elimize almalıyız. Araya tatil girdiği için bu tepkilerin sönmesine izin vermeden bir dahaki dönem bu tepkileri daha güçlü, daha kararlı, daha fazla kitleye ulaşacak bir şekilde  devam ettirelim. Önümüzdeki dönem liselerden yükselen sert bir muhalefet görebiliriz.

Eğitim içerisindeki zorla dincileştirme politikalarıyla Erdoğan bu muhalefeti kendisi hazırlıyor. Toplumun genelinde şu an uzun soluklu bir direniş görmek zor. Türlü baskı araçlarıyla sindirilmiş bir topluma dönüştük. Ülke sınırları içerisinde kimsenin can güvenliği yok. Günün her anında bir İŞİD bombasıyla da, bir polis kurşunuyla da karşı karşıyayız. Bu denli psikolojik baskı altındaki bir halkın duyarsızlaşması şaşılacak bir durum değil. Biz bu süreçte rüzgârı nasıl tersine çevirebiliriz bunu düşünmemiz lazım. Bu da büyük oranda baskılara karşı direnmekten geçer. Liselerdeki mezuniyet protestoları ve karanlığa karşı aydınlık bildirileri bu nedenle önemlidir. Erdoğan’ın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın şiddetli rahatsızlığı işte bu gençlik kıvılcımlarının sonucudur. Bu kıvılcımlar doğru bir çalışma ile büyük bir direnişin önünü açabilir.

page_prof-baskin-oran-liseliler-ot-gibi-yetistirilmeye-koyunlastirma-programina-karsi-patliyor_175690838Böyle bir süreçte biz Liseli Genç Direnişçiler çalışmalarımızı büyütmeye devam ediyoruz. Bir süre atıl kalan lise çalışmalarımız ortak çabalarımız ile artık daha iyi bir noktada. Bizler klasik kitle gençlik çalışmasını benimsemiyoruz. Yoldaşlık ilişkisinden uzak devrimci yaşantıdan uzak binlerce gence ihtiyacımız yok. Sol temelsiz günü birlik örgütlenmelerden bu zamana kadar çok zarar gördü. Gençliği teorik ve pratik çalışmanın dışında miting ve basın açıklamaları yapan kafa sayısı olarak görmek her şeyden önce gençliğin kendisine hakarettir. Bizim öncelikli amacımız bu düşünceyi ortadan kaldırmak.

Gençlik olarak karşılıklı öğrenme, yani diyalog temelinde bir eğitim anlayışını benimsiyoruz. Her bireyin öğrenecek ve öğretecek bir şeyleri olduğunu düşünüyoruz. O nedenle yeni katılan liseli bir arkadaş da, sorumluluk olarak ileride olan bir arkadaş da eşit söz hakkına sahiptir. Bu anlayışın dışında bir düşünce hem kişilerin gelişiminin önüne geçer hem de grup içinde “şefçilik” anlayışına yol açar. Sorumlu insanlara yapının bütününde elbette daha fazla önem vermek gerekir ama bu onların farklı konumlarının olmasına, ayrıcalık sahibi olmalarına neden olmamalıdır. Mücadele alanlarımızdan biri de sol içindeki bu gerici yanlar olmalı. Hareketimizin bu alandaki “devrimci yenilenme ve gerçekliğimiz ile yüzleşme” görüşlerini benimsiyor ve gençlik içerisinde böyle bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Yoldaşlık ilişkisiyle birbirine bağlı Direnişçi bir gençlik yaratmak istiyoruz. Tüm liselileri çalışmalarımıza katılmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Liseli Genç Direnişçiler

27/07/2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.