Erdoğan Suriye’de yaşanan yenilgiyi fırsata çevirmeye çalışıyor

0
1352

Erdoğan ABD ile arayı uydurmak için Wall Street Journal adlı Amerikan gazetesine yazı yazdı. “Köprüden önceki son çıkış” başlıklı yazı Esad’ın durdurulmaması halinde yaşanacak tehlikelere dikkat çekiyor. Erdoğan’ın Batı ve dünya kamuoyuna propaganda yaptığı yazıda Suriye’de belirginleşen yenilgiyi fırsata çevirerek ABD ile yakınlaşmak istediği görülüyor.

Bilindiği gibi Erdoğan Suriye’deki iç savaşı ABD ve müttefikleriyle birlikte başlatmıştı. Savaşa en büyük desteği Erdoğan verdi. Gerek dincilerin başarısız kalmalarından gerekse de Erdoğan’ın Suriye iç savaşından kendisine büyük güç yaratma planlarından dolayı ABD ile Erdoğan’ın arası bozulmuştu,

Suriye Devleti, ülkesini işgal eden yabancı güçleri Rusya ve İran’ın yardımıyla yenilgiye uğratıyor. Cihatçıların ellerinde tuttuğu İdlib şehri de geri alınırsa Suriye kesin zafere yaklaşacaktır. İdlib’in kurtuluşu durumunda Türkiye’ye göç yaşanması tehlikesi, Avrupa’yı da korkutuyor çünkü Türkiye, Avrupa’ya geçiş kapısıdır. Türkiye’ye geleceklerin bir kısmı Avrupa’ya göçmeye çalışacaktır.

Erdoğan yaklaşan İdlib yenilgisine işaret ederek ABD ve AB ile arayı uydurmaya çalışıyor ki Türkiye’de gelişen ekonomik krizi aşmak için onlardan destek alarak iktidarını tehlikelerden rahatça koruyabilsin.

Suriye’de Fırat’ın doğusuna kapağı atmış olan ABD İdlib’in düşmesinden rahatsız. İdlib düşerse ABD’nin Suriye’deki varlığı da sorgulanacaktır. ABD’nşn müttefiki Batılı güçler Suriye devletinin İdlib’de elde edeceği zaferi engellemeye, eğer engelleyemezlerse ona pahalıya malolmasına çalışıyorlar. Suriye toparlanırsa güçlenecek olan Suriye milliyetçiliği işgalci güçlerin işine gelmeyecek bir Arap milliyetçiliğine dönüşebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.