İsveç’te seçim sonuçları: Sosyal Demokratlar ağır yara aldı

0
3758
İsveç seçimlerinin tek kazananı ırkçı parti İsveç Demokratları oldu.
Açıklanan sonuçlara göre mevcut Sosyal Demokrat hükümet oy kaybı yaşadı. Yeni hükümetin ortağı olması beklenen Sol Parti bir miktar oy artışı sağlarken, Sosyal Demokratların ikinci ortağı olması beklenen Çevre Partisi de oy kaybı yaşadı; çok küçük bir farkla meclise girmeyi başardı.
Oy kullanım oranının %85 civarında olduğu belirtilirken, daha önceki seçimlerde görülmemiş oranda geçersiz oy çıkması da radikal islamcıların “boykot” çağrısının karşılığı olabilir, diye yorumlanıyor.
Sonuçlar zor günlere işaret ediyor: Hükümet krizi başlayabilir
İsveç son yıllarda koalisyon hükümetleri ile yönetiliyordu. Hiçbir partinin tek başına çoğunluk elde edemediği ve hükümet kuramadığı parlamentoda şimdi 8 ayrı partinin yer alacağı ve üç ayrı blokla koalisyon savaşları yaşanacağı öngörülüyor.
Mevcut sonuçlara göre sağ ve sol bloklar oluştu. Tarihinin en yüksek oyunu alan ırkçı parti 60’ın üzerinde milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek olsa da, sağ blok dahil hiçbir partinin İsveç Demokratları adlı ırkçı parti ile işbirliği yapmayacağını açıklaması kafaları karıştırıyor.
Seçim çalışmalarının merkezine yabancı ve göçmen karşıtlığını oturtan ırkçı parti, ekonomik ve sosyal kalkınmanın, huzurun önünde engel olduğunu söylediği göçmenleri sınırdışı edeceğini açıklayarak toplumun büyük kesimiminin tepkisini toplarken, sağcı ve muhafazakar kesimlerden ise ciddi destek toplamış görünüyor
İsveç’in ırkçı parti başkanı (SD) Jimmie Åkesson.

Dün açıklanan seçim sonuçlarına göre sağ ve sol blok olarak ifade edilen bloklar arasında sadece bir milletvekili sayısı olacağı ifade ediliyor. 144 milletvekiline sahip olması beklenen sol blok, hükümeti kurabilecek gibi görünse de, kritik oylamalarda ırkçı partinin sağ blok ile birlikte hareket etmesi halinde hükümetin zorlanacağı ifade ediliyor.

Mevcut sonuçlara göre sol bloktan bir eksik milletvekili bulunan sağ blokun parlamentoda elde ettiği koltuk sayısı 143. 60’ın üzerinde koltuk kazanan ırkçı partinin ise kimi maddelerin oylanması esnasında sağ blok ile birlikte hareket etmesi halinde hükümetin zor anlar yaşaması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Her iki blok tarafından yapılan açıklamalarda İsveç Demokratları adlı ırkçı parti ile koalisyon kurmayı düşünmedikleri belirtilse de, bir önceki dönemde 13 olan milletvekili sayısını yeni dönemde 62’ye çıkartan ırkçı partinin özellikle sol ve sosyal demokrat bloka zor günler yaşatacağı tahmin ediliyor.
Öte yandan sonuçlar gösteriyor ki, Sosyal demokratlar ve sağın ana partisi olan Muhafazakarlar en çok oy alan iki parti olsalar da, seçimin kaybedenleri oldu. Fakat hala bloklarının liderleri konumundalar. Sosyal demokratlar 12, Muhafazakalrlar ise 14 milletvekili kaybetti. Geçen dönemin sosyal demokrat hükümetinde yer alan Yeşiller baraja takılmaktan zor kurtuldu. Sosyal Demokratlar en fazla oy toplayan parti olsa da, mevcut duruma göre hükümeti kurmaları çok da kolay olmayacak.
Pazar günü yapılan İsveç genel seçimlerini kıl payı kazanan, mevcut hükümetin Başbakanı ve aynı zamanda sosyal demokrat partinin (Socialdemokraterna) Genel Başkanı Stefan Löfven
Irkçı parti ile ittifak yapmayacaklarını ifade eden sağ blok temsilcileri son dakika manevraları ile bu sözlerinden vazgeçerlerse, hükümet kurmak sağ blok için daha elverişli hale gelebilir.
İsveç parlamentosunda ilerleyen günlerde enteresan günler yaşanacak gibi görünüyor.
Sonuçlar ırkçı partiyi mecliste güçlü bir konuma taşıdı.
Daha endişe verici olansa, açıkça yabancı ve göçmen düşmanlığı yapan, “Beyaz, üstün, ari İsveç!” gibi sloganlar kullanan faşist organizasyonlarla organik bağı olan İsveç Demokratları adlı ırkçı partinin toplumdan yüksek oranda destek bulmasıdır.
Uzun yıllardır Kuzey Direniş Hareketi adlı silahlı faşist örgüt tarafından yabancılara, anarşist gruplara, sol ve sosyalist partilere çok sayıda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlemiş, muhalif eylemcilere tehdit mesajları gönderilmişti.
İsveç’teki ırkçı grup NMR
Polisin operasyonları sonucu yakalanan kimi saldırganların İsveç Demokratları adlı ırkçı parti ile bağlantılı oldukları açıklanmıştı.
Şimdi çoğunluğu ılımlı ve göçmenlere karşı hoşgörülü olmaya çalışan İsveç toplumunun bu sağcı yükselişe nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.