Erdoğan: “Ülkemiz bilim insanları için önemli bir cazibe merkezi olacak”

0
841

AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Milli Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı toplantısında konuştu.

Konuşmasında Fuat Sezgin için, “Dünya çapında böyle bir bilim adamının 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nden uzaklaştırılması tarihimizin en büyük ayıplarından biridir” diyen Erdoğan daha sonra “Uzaklaştırılan Fuat Sezgin çalışmalarını Almanya’da devam ettirdi. Fuat Hoca İslam değil de Roma, Bizans tarihi çalışmış olsaydı hayatının sonuna kadar İstanbul Üniversitesi’nde kalmaya devam ederdi. Sıkıntı burada. İlim insanına sahip çıkmadığınız zaman Alman sahip çıkar. Kendi ilim erbabımıza, ilmi birikimimize sahip çıkamamamızın sebeplerini iyi düşünmeliyiz. İlme sevdalıyız. İlmin ilim adamlarının önünü açacaksınız biz bunu yaptık.” diye devam etti.

Yüzlerce akademisyenin Barış Bildirisi imzacısı olduğu için görevlerinden uzaklaştırıldığı, soruşturmalar açıldığı ve tutuklandığı koşullarda Erdoğan’ın bu konuşması sosyal medya üzerinden bazı tepkilere yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.