Eşit Yurttaşlık Hakkı Mitinginde Yüzbinler

0
1255

Yüzbinler-işçiler, emekçiler, öğrenciler, devrimciler, demokratlar, sosyalistler; ezilen Ayrımcılığa, asimilasyon politikalarına, özelleştirmelere, zamlara, İMF politikalarına, paralı eğitim ve sağlığa son verilmesi; kürt sorunun demokratik ve barışçıl yolla çözülmesi, eşit işe eşit ücret ödenmesi, kimsenin dilinden, dininden yargılanmaması, gericiliğin yok olması gibi talepleriyle biraraya geldi.

Alevi-Bektaşi Fedarasyonunun çağrısı ile hazırlıkları uzun süredir devam eden “Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” mitingi 8 Kasım Pazar günü Kadıköy’de yapıldı. Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri ile Alevi örgütlerinin de öncüsü olduğu mitinge, Devrimci-demokrat Kurumların da desteği büyüktü.

Miting alanına üç koldan; Tepe Nautilüs, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Salı Pazarı yönünden insanlar akın etti. Hak taleplerini haykırmaya gelen çoğu binler de alana sığamadı. İskele, rıhtım…Kadıköy’ün tüm alanına insan seli hakimdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelenlerin dışında, yurtdışından da mitinge katılım vardı. Yüzbinler, hükümetin Alevi açılımı aldatmacasına kanmadıklarını gösterir şekilde ; demokrasi, eşitlik, insan hak ve özgürlükleri paydasındaki taleplerini haykırdılar. Program, Pir Sultan Abdal’ın, Sivas’ta yakılanların, Uğur Kaymaz’ın isimlerinin anılmasından sonra; Çorum’da, Sivas’ta, Maraş’ta, Gazi’de, Ümraniye’de katledilenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Sağlık sorunları nedeniyle mitinge katılamayan Hacıbektaş dergahının Postnişini Veliyettin Ulusoy’un mesajı okundu.

Ardından Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin semah gösterisi sahne aldı.

Alevi Kültür Dernekleri, Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri ve Alevi-Bektaşi Fedarasyonu başkanları sırasıyla; Tekin Özdil, Fevzi Gümüş ve Ali Balkız birer konuşma yaptılar.

PSAKD Genel Başkanı Fevzi GÜMÜŞ konuşmasında, “AKP’nin Alevi açılımının arka planında devlet Aleviliği yaratma planı vardır. AKP, güya Alevi çalıştayları ile göz boyamaya çalışmaktadır ve Alevilerin sorunlarını çözeceği gibi bir aldatmaca yaratmaktadır. Biz bu Muaviye oyunlarını tarihten beri iyi biliriz, tuzaklara düşmeyiz. Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez. Diyanet’i kaldıramaz, çünkü yarattığı sömürüyü gizlemek için Diyanet’e, zorunlu din derslerine ihtiyacı vardır. Bu iktidar Alevi çalıştayları sonunda bir paket açıkladığında görecegiz ki, amaç Alevi sorunlarını çözmek değil, Alevileri asimile etmektir. Bunun işaretlerini Devlet Bakanı Faruk Çelik vermiyor mu? Biz, Madımak utanç müzesi olmalıdır diyoruz, O kültürevinden bahsediyor. Çünkü, daha birkaç yıl öncesine kadar Madımak’taki vahşeti yaratanlarla aynı siyasi çatıda olanlar, o utançla yüzleşmeye korkuyorlar da, ondan… Unutturmak istedikleri, siyasi geçmişlerine düşen o utanç sayfasını yırtıp atmak… Ama bunu yapamayacaklar. Asla izin vermeyeceğiz buna…” dedi.

Zulümlerin, katliamların hesabı verilmeden geçimişi yok sayan; Aleviliğin inkarı ve izolasyonu söz konusu olan açılımlara, karşı durulacağı vurgulandı.

“Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “devletin alevisi olmayacağız”, “faşizme karşı omuz omuza”, “yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlarının da atılmasının yanı sıra; “zorunlu din dersi kaldırılsın”, “Madımak Oteli müze olsun”, “dinayet lağvedilsin”… dövizleri taşındı. ODAK, “Zulümler, Katliamlar Kanayan Bir Yara, AKP Açılımları Aldatmaca” yazılı pankartıyla kortejde yerini aldı.

Emre Saltık, Sabahat Akkiraz, Şevval Sam, Ferhat Tunç, Edip Akbayram ve Suavi’nin türkülerinin ardından program son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.