Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 Kişi Öldürüldü

0
1889
Foto: Cumhuriyet Gazetesi

Eskişehir’deki Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne elinde tabancayla gelen araştırma görevlisi Volkan Bayer, 4 akademik personeli öldürdü. Volkan Bayer daha sonra fakülteye gelen polislere elindeki tabancayla teslim oldu. Olay yerinde yaşamını yitiren akademisyenlerin isimleri şöyle: Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Arş. Gör. Dr. Serdar Çağlak.

Fakülteden Açıklama

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektör. Prof. Dr. Hasan Gönen, yaşanan saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Gönen açıklamada “Volkan ismindeki bir araştırma görevlimiz, dekan beyin odasına giriyor. Dekan bey orada tesadüfen yokmuş. Fatih bey varmış, onu vurmuş. Daha sonra dekan yardımcımız ve üst katta 2 araştırma görevlimizi de vurmuş. Daha sonra elinde tabanca ile binayı terk ettikten sonra güvenlikçilerimiz takip ekmişler. Biraz ileride polis derdest etmiş. Durum bundan ibaret. Şu anda şimdilik 4 ölümüz var. Başımız sağ olsun. Osmangazi Üniversitesi camiası olarak inşallah bu tür hadiseleri bir daha yaşamayız. Başımız sağ olsun” dedi.

Saldırgan Volkan Bayer’in İfadesi

Silahla 4 Kişiyi Öldüren Volkan Bayer

Yaşanan saldırı ile ilgili Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, saldırgan Volkan Bayer’in ilk ifadesini anlattı.

Vali Çakacak, “Osmangazi Üniversitesi’nde bugün vuku bulan bu menfur saldırıda ölen öğretim üyelerimize öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum. Savcılarımız gerekli incelemeleri yapıyorlar. Olayın faili Araştırma Görevlisi Volkan Bayar emniyette. Kendisinin ön ifadesi alındı. İfadeye göre kendisi ve eşi hakkında sözlü ve fiili saldırıda bulunulduğu iddiasıyla Yasin Armağan tarafından şikayet edilmiş. Rektörlük tarafından hakkında idari soruşturma açılmış.

Yürüyen soruşturmada soruşturmacı, bunların savunmasını almak üzere bir yazı yazıyor ve 19 Nisan’da ‘Şu odada bulunup savunmanızı vermenizi rica ederim’ diyor. Bugün bu zarf eline geçince, eşini de çağırıp zarfı okuyor. Zarfı okuduktan sonra sinirlendiğini, aşağıda otoparkta bulunan aracına binerek, bulundurma ruhsatlı silahı ile önce Yasin Armağan’ın odasına gidiyor. Daha sonra da diğer odalara girerek ateş ederek olayı işlediğini ifade etmiş. Bu bilgiyi açıklamak istedik. Çünkü olay çok farklı şekillerle farklı yerlere çekiliyor” dedi.

Üniversitede Görevli Prof. Ayşe Aypay İsyan Etti: “5. Cenaze Ben Olacaktım”

Osmangazi Üniversitesi’nde meydana gelen saldırıdan kurtulan Prof. Ayşe Aypay isyan ederek rektörü ve YÖK’ü suçladı.
Aypay “ Bir buçuk yıldır defalarca dilekçe verdik Volkan’ı korumanın bedelini kim ödeyecek? Suç duyurusunda bulunuyorum rektörlük hakkında YÖK hakkında suç duyursunda bulunuyorum işlem yapmadılar ta ki bugüne dek 4 tane arkadaşımız cenaze olmuş durumda. Ve ben savcılığa gidip ifade vermiş olmasaydım Volkan Bayar’ın 1 numaralı hedeflerinden biri olarak şuanda ben de beşinci bir cenaze olarak yatıyor olacaktım. Volkan Bayer denilen gerçek anlamda vatan haini asıl FETÖ’cü olduğu tescilli FETÖ’cü olduğunu kimse görmek istemedi. Biz defalarca söyledik Volkan Bayar’ın yalan söylediğini söyledik. Mahkeme beraat ettirdi. İftiraya uğradıkları belli oldu arkadaşlarımızın eşim de aralarında ama hala Volkan’ı korudular.” dedi.

5 Nisan 2018

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.