İzmir’de de Taşeron İşçiler Oturma Eylemi Başlattı

0
1539

Ege Üniversitesi’nde kadro düzenlemesinde “güvenlik soruşturmasına” takıldıkları gerekçesiyle işten atılan yaklaşık 450 işçi oturma eylemi başlattı.

“Taşeron Düzenlemesi”nde kadro için başvuran ancak “Güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işlerinden olan Ege Üniversitesi’nde çalışan yaklaşık 450 işçi eylem başlattı.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği çağrısıyla bir araya gelen işçiler dün Rektörlük ile yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadı. Bunun üzerine işçiler, Genel-İş İzmir 7 Nolu Şubesi’nin öncülüğünde Ege Üniversitesi Rektörlük Tıp Fakültesi Başhekimliği binalarının bulunduğu alanda oturma eylemi başlattı.

İşlerine dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirten işçiler, “İşime, geleceğime dokunma” ve “Engelli işçini emekliliğe mahkum etme” dövizleri taşıyarak, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

‘USULSÜZCE İŞİMİZDEN KOVULDUK’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan taşeron işçi olarak 18 yıldır Ege Üniversitesi’nin Kalp Damar Hastalıkları Bölümü’nde çalışan Gürkan Akpolat, AKP’nin “İşçiye kadro müjdesi” diyerek sunduğu düzenlemenin kendilerini işsiz bıraktığını ifade etti. İşten atılma gerekçelerini öğrenmek için verdikleri dilekçelere aldıkları yanıtla bir kez daha şok geçirdiklerini belirten Akpolat, “Tamamen hukuksuz olan açıklamalarında 696 Sayılı KHK’nin 48’inci Maddesi’ni gerekçe yaptılar. O madde hırsızlık, cinsel taciz ve dolandırıcılık gibi suçları işleyenler için geçerli bir madde. Ama bunların hiçbiri bizim yaptığımız şeyler değil, bizim adli sicil kaydımız temiz. Usulsüzce bir şekilde işimizden kovulduk, biz de şimdi en demokratik hakkımızı kullanarak burada işimizi istiyoruz” dedi.

SONUNA KADAR DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ’

12 yıl Çocuk Onkoloji Bölümü’nde çalıştıktan sonra işsiz kalan Ramazan Kılınç da herhangi bir disiplin suçu tutanağı olmamasına rağmen işinden atıldığını belirtti. Kılınç, “Nerede pis, adli suçlar varsa o maddeyi bize uydurarak karar verdiler. İşten atıldık ama burada sonuna kadar demokratik haklarımızı kullanarak, direneceğiz” diye ifade etti.

ATAŞEHİR’DEKİ EYLEM ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE

İstanbul’da CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde çalışan 120 taşeron işçi, son çıkan KHK’lar gerekçe gösterilerek ‘güvenlik soruşturması kapsamında’ işten çıkarılmayı protesto etmek için 4 Nisan’da oturma eylemine başlamış, “İşimizi geri istiyoruz” talebinde bulunmuşlardı. İşçilerin eylemi devam ediyor.

Kaynak: Etkin Haber

6 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.