Fransa’da emekçiler “emeklilik reformuna” karşı grev ve eylemlerini sürdürüyor

0
99

Hükümetin dün Ulusal Meclis’e sunduğu “emeklilik reformuna” karşı grev ve gösteri dalgası sürüyor. Sendikaların 19 Ocak’ta yaptığı büyük yürüyüşe Fransa’nın değişik şehirlerinde yüzbinlerce kişi katılmıştı. Dün (31 Ocak) yapılan genel greve ve gösterilere katılım öncekini geçti.

Mevcut emekliliğe ayrılma yaşının 62 olduğu Fransa’da yasal emeklilik yaşını kademeli olarak her yıl 3 ay yükselterek 2030’da 64’e çıkaracak yasanın Meclis’te ilgili komisyonda görüşmelerin başlaması ve 6 Şubat’ta genel kurulda gündeme gelecek olan tasarıya karşı sendikaların çağrısıyla çok sayıda kentte enerji, ulaşım, eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok sektörde iş bırakıldı, yürüyüş ve eylemler düzenlendi.

Paris Belediyesi yaptığı açıklamada greve destek için kapalı olduklarını duyurdu.

Sosyal bilimler üniversitelerinden Science Po çalışanları ve öğrencileri de grev ve protestolara destek verdi.

Ulaşım sektöründeki çalışanların yoğun bir şekilde greve katılımı dolayısıyla Paris ve diğer büyük şehirlerde özellikle demiryolları ve metro seferleri durma noktasına geldi.

Yaklaşık iki milyon emekçinin katılımının olduğu ülke genelinde düzenlenen gösterilerin bazı yerlerde polisin saldırısı da oldu.

İçişleri Bakanlığı gösteriler nedeniyle ülke genelinde 11 bin polis ve jandarma görevlendirildiğini açıkladı.

Grev ve eylemler sürecek

Genel İş Sendikası (CGT) bünyesindeki Enerji ve Maden Sendikaları Genel Sekreteri Fabrice Coudour, sendikaların 6-7-8 Şubat’ta greve gideceğini açıkladı. Diğer yandan CGT de Total Energies başta olmak üzere ülkedeki petrol rafinerilerinde 6 Şubat’ta grev kararı aldı. CGT ve Sud-Rail sendikaları, 6-7 Şubat için demiryolu çalışanlarını da kapsayan grev kararı almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.