Fransa’da Genel Grev

0
1473

Fransa’da batık bankaları kurtarma planını açıklayan Sarkozy hükümetinin sosyal ve reform paketini protesto eden işçi ve emekçiler ile öğrenci ve öğretim görevlileri bir günlük genel grev yaptılar. Fransa’da son 20 yılın en büyük eylemi olarak belirtilen, Pariste 300 bin kişinin katıldığı ve Fransa genelinde ise 2,5 milyon kişinin katıldığı eylemeler Sarkozy’e de geri adım artırdı. Daha önce Sendikacılar ile görüşmek istemeyen ve onlara karşı açıklamalar yapan Sarkozy bu sefer Şubat ayında görüşmeye karar verdi.

Başta CGT, CFDT, FO, CFTC, Unsa, Solidaires olmak üzere Ülkedeki bütün sendika federasyonlarının ortak eylem kararıyla sokaklara dökülen milyonlarca çalışan, hükümete seslerini duyurmaya çalıştılar. Grevlerde Paris’in yanı sıra, güney kenti Marsilya ile Airbus uçakları üreten fabrikanın bulunduğu Toulouse ile işçi kentleri Bordeaux ve Lille’de de büyük gösteriler dikkat çekti

Ülkenin en büyük sendikal federasyonu olan CGT, başkent Paris’te 300 bin kişinin greve katıldığını açıkladı. Grevde en çok eğitim reformunu protesto eden öğretmenler, demir yolu işçileri, doktorlar ve sağlık sektörü çalışanları, alım gücünün düşmesini, kamu sektöründeki personel azaltılmasına gidilmesini ve kriz nedeniyle yapılan işten çıkartmaları protesto ettiler.

Greve katılan ana muhalefet partisi Sosyalist Parti Genel Başkanı Martin Aubry, kimsenin sokaklara dökülmeyi istemediğini ancak, işçilerin sesine kulak vermeyen Hükümet politikalarının milyonları sokağa döktüğünü söyledi. Aubry, Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye reformları yaparken çalışanların da rızasını alması çağrısında bulundu.

Fransa’da “ekonomik krizin bedelini ödemeyeceğiz” diyen yaklaşık 2,5  milyon çalışan sokağa çıkarken, genel grev nedeniyle ulaşım ve kamu hizmetlerinde aksamalar yaşandı. Sendikaların ana talepleri işten çıkarmaları, fazla mesai ve ücret düşürme çabalarını engelleyecek, alım gücünü artıracak, sağlık başta olmak üzere sosyal koruma hizmetlerini eşitlikçi bir şekilde yaygınlaştıracak önlemlerin alınması.

öğrenim alanında kadro kısıtlamasına giden paketi boykot eden öğretim görevlileri halen boykot ve grevlere devam ediyorlar.

Kamu çalışanlarının yüzde 23’ü, demir yolu çalışanlarının yüzde 40’ı, eğitim çalışanlarının yarısından fazlası, hava kontrolörlerinin yüzde 15’i, Radio-France çalışanlarının üçte biri, France Telecom çalışanlarının yüzde 26’sı greve katıldı.

Fransa genelinde 56 bölgede eylem olurken bazı bölgelerde katılım yaklaşık olarak şöyle oldu:

Paris: 300 bin

Marsilya: 300 bin

Bordo: 90 bin

Nantes 50 bin

Rennes: 50 bin

Mans: 50 bin

Lion: 53 bin

Grenoble: 60 bin

Sarkozy seçim çalışmalarında orta ve düşük gelirlilerin yaşam standartlarını iyileştirme sözü vermişti. Buna karşın tersine bir durumun yaşanması ve bütçelerinde açık veren bankalara fonlar ayırması çalışanları sokaklara çıkardı. Fransız sendikalarının ve kitle örgütlerinin ortak kararı ile gerçekleşen grevler devam edeceğe benziyor.

Sendikalar ile görüşme

Grevlerden önce sendikalarla görüşmek istemeyen Sarkozy şubat ayında 5 sendika konfederasyonu temsilcileri ile 5 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir seferlik 200 euroluk yardım çeki vermeyi vaat eden hükumetin bu yaklaşımını yeterli bulmayan sendika temsilcileri tekrar grevlere hazırlanıyorlar.

Avrupa çapında yaşanan grevlerin ortaklaştırılması için de bir dizi görüşmeler yapan sendikalar 26 mart da genel bir grev yapma kararı aldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.