Gazetecilere Ceza Yağıyor

0
1295

Birçok gazeteciye Erdoğan’ı eleştiren yazılar yazdıkları için haklarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası açılıyor ve cezalar yağıyor. Dergimizin Yazı İşleri Sorumlusu Doğan Baran da Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle ceza aldı. Dergimizde yayınlanan eleştirel yazılar sebebiyle Doğan Baran, yaklaşık bir aydır Kandıra T Tipi Cezaevi’nde hapis yatmaktadır.

Bununla beraber Erdoğan’a “hakaret” iddiasıyla ve TCK’nın 125/3 maddesinden yargılanan gazeteci Bülent Keneş ertelemeli 21 ay hapse, gazeteci Yaşar Elma 1 yıl 11 ay 10 gün hapis, BirGün yazarı Barış İnce, Yurt gazetesinden Merdan Yanardağ ve Hakan Gülseven 7 bin 80’er TL, adli para cezasına mahkum edildi. Halk TV’den Müşerref Seçkin ise beraat etti, gazeteci Aytekin Gezici halen yargılanıyor.

*Beş gazeteciye “Cumhurbaşkanına hakaret” başlıklı TCK’nın 299. Maddesinden yeni dava açıldı (Özgür Mumcu, Bekir Coşkun, Barış Pehlivan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Cüneyt Arat); halen yargılanan üç gazeteciden Hanife Şahan beraat etti; Barış İnce ve Ender İmrek’in davası sürüyor. Ayrıca, dokuz gazeteciye “Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten” yeni soruşturmalar açıldı.

Geçen yılın aynı döneminde 38 kişi toplam ‘Erdoğan’a hakaret’ten 2 ay 15 gün hapis ve 277 bin 400 TL para cezasına mahkum edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.