Bedelli Askerlik: 25 Gün 15 Bin TL.

0
1445

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlikle ilgili konuyu gençlerin beklentileri doğrultusunda torba yasaya ekleme kararı aldıklarını söyledi.

Söz konusu kanun teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulacağını ve ardından da Plan ve Bütçe Komisyonun’da görüşüleceğini belirtti.

Turan yaptığı açıklamada, “Ümit ediyorum, komisyon biran önce toplanacak ve bu görüşmeleri yapacaktır. Teklifin komisyon aşaması bu hafta biterse, gelecek hafta da TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler nihayete erecektir. Biz şimdiye kadar AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi, gündemimizi ihmal ettik ki bunu ihmal edelim. Bunun takvimlenmesiyle ilgili sorunumuz vardı. Bunu diğer kanunlarla birlikte çözme imkanı bulduk.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği, “Bedelli bir ihtiyaçtır!” söylemini yerine getirmenin, kendileri için şeref ve talimat olduğunun söyleyen Turan, gençlere ve bedelli bekleyen tüm vatandaşlara müjdeyi vermek istediğini belirtti.

Bülent Turan, “İstiyoruz ki bu, Türkiye’de profesyonel askerliğe geçişin adımı olsun. Zaman içerisinde Türkiye’de artık bedelli konuşan, talep eden insanlar ve yasalar değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun.” dedi.
Turan, 5 milyondan fazla insanın bedelliyi beklediğini, askerin yıllık talebinin ise 300 binlerde olduğunu, yani çok büyük yığılma olduğunu, bu yığılmayı bu teklifle eritmek istediklerini söyledi.

Yaş sınırı ve ücret konusunda da, 25 yaş ve 15 bin TL ve 25 günlük askerlik hizmeti öngörüldüğünü belirtti.

Yaşanan bu gelişme, seçim öncesi bizzat Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları akıllara getirdi.
Erdoğan bedelli askerliğin gündemde olmadığını söylemiş, gazetecilerin konuyla ilgili sorduğu soruları geçiştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.