Gazi Mahallesi’nde Polis Gözaltına Aldığı Öğrenciye İşkence Etti

0
1509

Üniversite öğrencisi Deniz Aydın, gözaltına alındığı Gazi Mahallesi polis karakolunda işkence gördüğünü belirtti. Aydın, polis hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Konuya dair Bianet’e açıklama yapan Avukat Ezgi Çakır, “sokakta yazılama yapmak, sticker yapıştırmak gibi gerekçelerle gözaltına alınan müvekkillerinin Gazi Mahallesi karakolunda sistematik şekilde işkenceye, hakaret ve küfre maruz kaldığını, tehdit edildiklerini, bu durumun aylardır sürdüğünü” ifade etti.

İşkence gören Deniz Aydın ise şunları söyledi: “Gazi Mahallesinde karga tulumba gözaltına alındık. Karakola götürülürken araçta erkek bir polis üzerimden hiç inmedi. Araçta sürükleyerek indirildik, binanın üçüncü katına sürükleyerek çıkardılar. Bizi bir odaya yüzüstü, ellerimiz arkadan kelepçeliyken attılar. Vurmaya başladılar. 10’dan fazla polis vardı, yüzlerini görmedik. 

Tekmelediler, bacaklarımızın üst kısmına ‘En çok acıyan yer burasıymış, doğru mu’ diyerek copla vurdular. Orada dört saat kaldık.

Copla vuran polis, ‘Ben bugün spor yapamamıştım sizin üzerinizde sporumu yaptım’ dedi. O yorulunca başka polis geldi, böbreklerime vuruyordu, inanılmaz acı veren bir hareketti, ‘Aslında yapmam ama çok güzel bağırıyorlar’ diyordu.”

Aynı karakolda gördüğü işkence gören Vedat Doğan’ın ise hastanede çekilen tomografi raporunda, omurgasının beline denk gelen kemiklerinde kompresyon kırığı olduğu ifade edildi. Vedat Doğan, 3 ay önce karakolda dövüldüğünü, belinin kırıldığını söylemesine rağmen ısrarla beline tekme attıklarını söyledi, gözaltına yaşadıklarını şöyle anlattı: “Karakola götürünce bizi bir odaya yüzüstü attılar. 4-5 saat boyunca belimin üstünde zıpladılar, kasıklarımı, böbreklerimi sıktılar. Biri ayakkabısını ağzıma sokmaya çalıştı, başka bir polis ‘Sigarayı gözünde söndüreyim mi’ dedi. Yüzümü koli bandıyla bağladılar. Polislerden biri de ‘Bu daha fragman, seninle film de çekeceğiz’ dedi. Gözaltı muayenesinde doktordan belimin filminin çekilmesini talep ettim ancak kabul etmedi. Savcılıkta da gördüğümüz işkenceyi anlattım ama dikkate alınmadı. 3 aydır çelik korse takıyorum, halen ağrılarım devam ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.