Süryani Rahip Aho Tahliye Edildi

0
1030

Geçtiğimiz hafta Nusaybin’de yapılan ev baskınında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mor Yakup Manastırı Rahibi (Aho) Sefer Bileçen’in tutukluğuna yapılan itiraz sonrası tahliye edildiği bildirildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Süryani yerleşimi Üçköy (Xarabalê) mahallesinde 9 Ocak’ta yapılan ev baskınında gözaltına alınan Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen, bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece, “örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklama sonrası avukatına yaptığı açıklamada Bileçen, bir itirafçının hakkında verdiği beyanların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “2018 yılında 2 örgüt mensubu manastıra geldi. Benden yemek istediler. Ben de verdim. Daha sonra bu tespit edilmişti. Bunun üzerine dönemin Jandarma Komutanı Metropoliti devreye koyarak benimle görüştüler. Ben inkar etmedim. Olayın tekrar yaşanmaması için güvenlik önlemi alınmasını istedim ancak herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı. Tutanak tutulmasının ardından konunun kapatıldığını sanıyordum. Kim kapıma gelirse veririm. Dini ve felsefi olarak vermem gerekiyor. Rahip olduğum için de yalan söyleyemem. Ben bunu herhangi bir örgüte yardım etmek için değil, inancım gereği yapıyorum. Felsefi anlamda ben ihbar da edemem. Dini anlamda da böyle. Ben zaten manastır dışına çıkamam.” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.