Antep Valisi’nden Garip ve Milliyetçi Yorum: Başarısız ve Suriyeliler Sınava Girmesin

0
864

Antep Valisi Davut Gül, başarısızlığın çözümü için ilginç bir öneride bulundu. Gül, Antep’teki başarının artması için Suriyelilerin ve başarısız öğrencilerin sınava girmemesi yolunda öneride bulundu. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019 yılında düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı’nda Antep’ten yalnızca 17 öğrenci tam puan alabildi. Sorulara verilen doğru yanıt sayısına göre ise Türkiye sıralamasında Antep 66’ncı sıraya yerleşti. Antep’teki öğrencilerin LGS’deki net ortalaması ise 30,94 oldu.

Antep Valisi Davut Gül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ildeki gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gazeteciler, Vali Gül’e, MEB’in verilerinin Gaziantep’in merkezi sınavlardaki başarısızlığını ortaya koyduğunu belirterek, 2020 yılında eğitime ilişkin hedeflerini sordu. Gül, “Sınavı kazanamayacaklar sınava girdiği zaman ilin de başarısı düşüyor” diye konuştu. Ailelerin çocuklarına yaptığı, “Mutlaka fen lisesini kazan” baskısının çocuğun psikolojisini bozduğunu kaydeden Vali Gül, “Akademik başarı önemli ama daha da önemlisi çocuğun psikolojisi” dedi.  

Ayrıca Gül Suriyeli göçmenlere yönelik “Öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alan okullara giriyor. Sınava ne kadar öğrenci girerse girsin sadece yüzde 10’u yerleşebiliyor. Bunların yüzde 100’ü sınava girdiğinde başarı durumunuzla ilgili farklı bir şey çıkıyor. Çok iyi rehberlik yapıp sınava girecek öğrenci sayısını düşürürsek başarı sıramız 20 puan artar. Sınava girenler içinde Suriyeli öğrencilerden tutun da hiç okumaya niyeti olmayan bir sürü öğrenci var. Biz de bu sene çocukların olabildiğince az kısmının sınava girmesini önereceğiz, bunu istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.