Geleneksel Divriği Pilav Şenliği Yapıldı

0
1532

Ankara’dan Direnişçiler

28 Haziran Pazar günü, geleneksel olarak her sene yapılan Divriği Pilav Şenliği’nin 25. si Göktürk Köyü Şişli Vakfı Piknik Alanı’nda gerçekleşti. Pilav Şenliği’ne bu sene DİSK’in de katılımı olurken; piknik alanında “2 Temmuz Sivas Şehitlerimiz Ölümsüzdür”, “25. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliğimize Hoş Geldiniz” gibi pankartların yanı sıra, 2 Temmuz’da Kadıköy’de yapılacak olan mitinge çağrı niteliğindeki “Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız” gibi çeşitli pankartlar açıldı. Ayrıca piknikte, birçok kurum stant açtı.
Sunuculuğunu Orhan Aydın ve Şenay Erdoğan’ın yaptığı piknik, açılış konuşması ile başladı. Yapılan açılış konuşmasının ardından Divriği Kültür Derneği Gitar Topluluğu ve Divriği Çamurlu Köyü Semah Ekibi’nin gösterisi ile devam etti. Ardından Divriği Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Durmuş bir konuşma yaptı. Ali Durmuş’un ardından Aynur Güneş müzik dinletisi sundu. Daha sonra DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras birer konuşma yaptılar. Piknik, Divriği Kültür Derneği Kadın Korosu’nun dinletisi ile devam etti. Divriği Kültür Derneği Halkoyunları, Koma Çiya, Divriği Kültür Derneği Tiyatro Grubu sıra ile sahne aldı. Verilen aranın ardından son olarak Ahırkapı Roman Orkestrası, Cengiz Özkan, Ferhat Tunç, Ezginin Günlüğü sahne aldı.
Piknik alanında verilen konser ve dinletiler esnasında alanın farklı yerlerinde halaylar çekildi, film ve sinevizyon gösterimleri yapıldı. Pilav Şenliği gün boyunca çeşitli etkinlikler ile devam etti.

ANKARA

21 Haziran 2009 Pazar günü Atatürk Orman Çiftliği’nde düzenlenen Geleneksel Divriği Pilavı’na biz de katıldık.
Daha öncesinden planladığımız gibi, bir grup arkadaşımız stant açacağımız alanı düzenledi. Sabah erken saatlerde açtığımız stantta, dergimizin, Erol Zavar’ın şiir kitabının ve hapishanedeki dostlarımızın el ürünlerinin satışını gerçekleştirdik.
Piknik alanına, yaklaşan 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın faillerine işaret etmek için
“Sivas’ın Katili Faşist Devlettir” yazan bir pankart ile arkamızda kalan kısma da Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerinin yer aldığı, üzerinde de “Savaşa Devam” yazan pankartımızı astık.
İlerleyen saatlerde Sivas katliamına yönelik düşüncelerimizi ifade eden bildirilerimizi dağıttık. Etkinlik boyunca yaklaşık 30 dergiyi sattık ve bu sayede de insanlarla sohbet etme imkânı bulduk. Katılımcıların zaman zaman standımıza gelerek bizlerle sohbet etmesi, pankartlarımızın ve çalışmalarımızın fotoğraflarını çekmesi, sivil polislerin karşı çabalarını boşa çıkardı. İlerleyen saatlerde etkinliğe katılan/ katılamayan kurum ve kişilerin mesajları okunmaya başlandı. İçlerinde Demokrat Parti ve CHP’li milletvekilleri, Yöneticiler ve Bakanların mesajlarının okunduğu bölümde “Bugün, burada, sizlerle birlikte olmaktan kıvanç duyuyoruz. Kültürüne, geçmişine ve şehitlerine sahip çıkan alevi kardeşlerimizi selamlıyoruz” şeklindeki mesajımız okunmadı.
“Okunmayan mesajımızı geri almak istiyoruz” diyerek görevlilerle görüşmeye giden ve mesajımızı alarak dönen arkadaşlarımızın standımıza geri dönmelerinden hemen sonra Divriği Kültür Derneği yöneticileri masamıza gelerek mesajımızı aldılar ve sahneden okudular.
Alkışlarla karşılanan mesajımızın okunmasının üzerinden 1 saat geçtikten sonra, katılımcılara mikrofon uzatarak düşüncelerinin sorulduğu bölümde bir arkadaşımız da söz aldı ve “Ben Sivas katliamı ile ilgili konuşmak istiyorum. Az önce destek mesajları okunurken DP’nin de mesajı okundu. Bu benim yüreğimi sızlattı. Sivas’ta canlarımız yakılırken DP hükümetin ortağıydı. DP’nin mesajı burada okunmamalıydı” dedi.
Sunucu, arkadaşımızın sözünü tamamlamasına izin vermese de, katılımcılar söylediklerinden dolayı arkadaşımızı alkış ve ıslıklarla desteklediler.
Sıcak havaya rağmen yoğun katılımın olduğu etkinlik, davul-zurna eşliğinde çekilen halaylar ve söylenen türkülerle sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.