Gerici Hatipoğlu: “Sosyal medyada bir şeyi beğenirken 10 kez düşünün.”

0
1437

Ramazan aylarında TV programlarından aldığı yüksek ücretlerle sık sık gündeme gelen İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Sabah Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda sosyal medyada yapılan beğeniler ve özel mesajla görüşmelerin ahirette hesabının sorulacağını söyledi.

Günahın yalnızca içki, kumar, zina olmadığını belirten Hatipoğlu, “Sosyal medyada bir şeyi beğenirken 10 kez düşünün.” dedi.

Nihat Hatipoğlu, “Ahirette dudak, dil, parmaklar, her harf her satır sorgulanacak. Allah ağzımıza sus diyecek organlar konuşacak. Harama girmeyin, yanlış haber paylaşmayın, haberi araştırmadan kişi hakkında yorum yapmayın. İftirayı paylaşmış olabilirsiniz. Bunlara her beğeni atan kişi Allah katına kul hakkı ile çıkacak. Allah’ın gözünden kaçamazsınız.” diye konuştu.

“Evli kadın ya da erkek karşı cinsten birinin güzel giyinmiş, çekici bir fotoğrafını beğenirse günaha girer mi?” sorusuna ise, “Beğenmesi doğru değil. Harama teşvik edecek, başka duyguların kabarmasına sebep olacak paylaşımlar da doğru değildir.” yanıtını verdi.

Sosyal medya üzerinden özel mesajla evli ya da bekar insanların mesajlaşmasıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Hatipoğlu,

“Çok çirkin bir hareket. Bir kadın evli ya ada bekâr, bir erkek ona âşık oldu diyelim (zıttı da olabilir). Telefonunu bulup ona bir mesaj yazıp ‘Sizi seviyorum’ dedi. Evli olana bunu atmaması gerekiyor. Bekâr olanı ise sevebilir, insanlar aşklarından sorgulanmaz ancak karşı taraf ben şu anda evlenmeyi düşünmüyorum dediğinde bu orada bitmeli. Ancak bu tek gecelik ilişki gibi teklifler haramdır.” dedi.

Giyim konusunda da tek “suç”un kadınlara yüklenmemesi gerektiğini, erkeğin de ölçülü giyinmesi gerektiğini söyleyen Hatipoğlu, “Göğsünün dörtte üçü açık, bütün hatlarını belli edecek şekilde giyinen erkeklerin giysisi makbul müdür? Bütün suç günah kadınlardaymış gibi haksızlık etmemeli.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.