HDP’den Yerel Seçimlerde İttifak Kararı

0
1093

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler için Kürt partileriyle ittifak kararı aldıklarını, bunu yarın ittifak yaptıkları partilerle birlikte açıklayacaklarını belirtti.

Partilerle yaptıkları görüşmelerden bir karara vardıklarını ve yarın basın toplantısıyla bunu açıklayacaklarını belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, kararın yalnızca yerel seçimler ile sınırlı olmadığını söyledi. 

HDP, 31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel seçimler için, bölgede Kürt Ulusal Birliği, batıda ise demokrasi cephesi hedefiyle ittifak görüşmelerine başlamıştı. Uzun süredir yapılan görüşmeler ve sağlanan ittifakın detaylarına ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Özgür Paksoy’a açıklamalarda bulunan HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz,

“Görüşmelere başladığımızda ister istemez yerel seçimler gündeme geldi. Ancak yerel seçimlerden önce ortak bir duruş üzerinde duruldu. Anadil noktasında bütün yapıların ortak çalışma yürütmesi ve olası bir yerel seçimde ortak hareket etme noktasında kararlar alındı.” dedi. 

Konuyla ilgili HDP’den yapılan açıklamada, “Yaklaşan yerel seçimlere ittifak yaparak HDP çatısı altında girme kararı alan 7 Kürt siyasi oluşumu ortak deklarasyon yayınlayarak ittifakı açıklayacak. Yerel seçimleri hem iktidarın saldırılarına karşı bir araya gelmenin fırsatı hem de halkın birlik arayışının önemli bir ön adımı olarak değerlendiren siyasi partiler ittifak yapma kararı aldı.” denildi. 

İttifak yapan ve ortak deklarasyon açıklayacak olan siyasi parti ve hareketler şunlar:

Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.