Gezi Direnişi davasında Çarşı’ya verilen beraat kararına Savcı itiraz etti

0
935

Gezi Direnişi sonrasında haklarında açılan, Beşiktaş’ın Çarşı taraftar grubunun yargılandığı 35 kişi ilgili mahkemenin verdiği beraat kararına Savcılık itiraz etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi direnişine ilişkin Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın lider ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında “hükümeti devirmeye teşebbüs” ve “suç örgütü kurma ve yönetme” suçlarından verilen beraat kararının bozulmasını istedi.

GEREKÇE: CUMHURBAŞKANI ZARAR GÖRDÜ

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gül tarafından hazırlanan tebliğname, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında verdiği beraat kararının bozulması istenen tebliğnamede, Cumhurbaşkanlığı’nın suçtan doğrudan zarar görüp davaya katılma hakkı bulunduğu halde, dava ve duruşmalardan haberdar edilmeksizin yargılamaya devam edilip hüküm kurulması bozma nedeni olarak gösterildi.

Olayların başlangıçta demokratik tepki maksatlı olarak katılan kişi ya da kuruluşlar ayrık olmak üzere herhangi bir silahlı terör örgütü olmadan, arkasında güçlü bir dış veya iç destek olmaksızın, hiyerarşi dışında gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı ileri sürülen tebliğnamede, Gezi direnişi ile ilgili silahlı terör örgütleri ya da suç örgütleri ile bağlantılı açılmış davalar bulunup bulunmadığının ve sanıkların örgütsel durumlarının tespit edilmesi gerektiği ifade edildi.

Sanıkların ayrıca kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak ya da katılanları yönlendirmek suçundan da cezalandırılmaları istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.