GOLAN TEPELERİ’NİN İSRAİL’E VERİLMESİ VE AKP

0
1237

Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için “52 yılın ardından ABD için Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tamamen kabul etmenin zamanı gelmiştir” dedi. Trump, bu açıklamasını Golan Tepeleri’nin İsrail devleti ve bölgesel istikrar açısından kritik anlamda stratejik ve güvenlik önemine bağladı. Trump’ın bu açıklamasına Birleşmiş Milletler (BM)’den tepki geldi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da bir twit mesajıyla Donald Trump’ın tepki göstererek “Dünya Trump’ın aklına estikçe attığı tweetlerle yönetilecek bir yer değildir. ABD’nin başkanı epeydir İsrail’in sözcülüğüne soyunmaktadır. Golan Tepeleri hakkındaki son sözleri ateş topuna dönmüş olan bölgemizi daha da karıştırmaya neden olacak art niyetli bir yaklaşımdır.” dedi.

1967 yılındaki Arap İsrail savaşında işgal edilen ve İsrail’in başkent Şam’a sadece 60 km mesafede uzaklıktaki Golan Tepeleri’nin Lübnan ve Ürdün’le de sınırı bulunuyor.. Golan Tepeleri işgal edildiğinde orada 100 bin civarında Suriyeli Arap, Çerkes ve Dürzi yaşıyordu. Sonra İsrail bölgeye Yahudi yerleşim yerleri kurdu, Arap ve Çerkesler bölgeden uzaklaştırıldı. Bölgede Dürziler kaldı.

BM bugüne kadar Golan Tepeleri’nin İsrail’e geri verilmesi için sözde uğraştı. ABD yönetimleri de sözde aynı tutumdaydı. İsrail kaba güç kullanarak Golan Tepeleri’nin fiili durumunu 1981 yılında ilhak statüsüne çevirdi. Arap ülkeleri birleşerek İsrail’e engel olamıyor.

Türkiye halkı İsrail’in saldırgan politikalarının karşısında duygu ve düşünceler taşıyor olsa da Türkiye’deki iktidarlar el altından İsrail ile birlikte davranıyor. Bu konuda en İsrail karşıtı söylemi ve en İsrail yanlısı politikayı AKP hükümeti izledi. AKP iktidarı Türkiye’nin Irak’ın işgaline destek olması için iş başına getirildi. AKP iktidarı Irak’tan sonra Libya’daki rejimin yıkılmasına ortak oldu. Sonra sıra İsrail ile en sorunlu Arap ülkeleri olan Suriye’ye geldi. AKP iktidarı Türkiye’yi Suriye’ye yapılan saldırıların en aktif destekçisi ülke haline getirdi. AKP iktidarı hala Suriye rejimini yıkmaya ve Suriye’yi parçalamaya çalışıyor.

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.