Dünya Halklarının Nevruz Bayramı Kutlu Olsun! Newroz pîroz be!

0
2858

Türklerin Nevruz ve Kürt ve Fars halklarının Newroz adını verdiği tarihi gün, Balkanlar, Anadolu, Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya Türk halkları için Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışını ve baharı müjdelerken Kürt ve Fars halkları için Demirci Kawa’nın zalim hükümdar Dehak’ı saf dışı ederek ezilenleri baskı ve zulümden kurtardığı gündür. Newroz aynı zamanda Mezopotamya ve Orta Asya halklarının bayramıdır.

Türklerin Ergenekon’dan çıkışı efsanesi ABD emperyalizminin hizmetindeki faşistler tarafından karşı-devrimci amaçlarla istismar edildiği için Türkiye devrimci hareketi tepkisel bir tutumla ona uzak durmuştur. Oysa efsane öz olarak birliği, umudu ve kolektif mücadeleyi ifade etmektedir.

Egemen güçler Orta Asya Türklerinin yüzyıllardır kutladığı Nevruz Bayramı’nı Kürt siyasal hareketinin gelişmesinden rahatsız oldukları için hatırladılar ve Nevruz kutlamalarını, direniş bayramı olarak kutlanılan Newroz’a karşı gündeme getirdiler.

Türkiye solu Türklüğü ve Kürtlüğü birbirlerinin karşıtı değil birbirlerinin can yoldaşı ve tamamlayıcısı olarak ele almaktadır. Hem Newroz hem de Nevruz, halklarımızın birlikte özgürleşme mücadelesi anlamında sahiplenmesi gereken çok güzel halk efsaneleri ve gelenekleridir.

Bize zulmedenlerin arkasında ve birbirimize karşı değil zalimlere karşı birlikte ve omuz omuza mücadele ederek kazanacağız.

Odak, 21 Mart 2019


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.