Haftanın özeti

0
665

AKP ülke ülke gezip para arıyor. Erdoğan’ın en yakın dost ilan ettiği ülke olan Katar’ın Dışişleri Bakanı, Türkiye’deki ekonomik krizden yararlanmak istediklerini açıkça söyledi. Bu rezaleti bir gazetecinin Bakan Çavuşoğlu’na, “Para istemeye mi geldiniz?” sorusu izledi. TRT bu soru üzerine yayını kesti.

Ekonomide Çin modeli tartışılıyor. Yeni model, emekçilerin köle gibi çalıştırılması yoluyla Avrupa’ya ucuz mal imal etmeye dayanıyor. Türk lirasının değeri bu amaçla bilerek düşürülüyor. Emekçiler bu amaçla yoksullaştırılıyor. Emekçilerin çalışma koşullarını cehenneme çeviren bu modeli uzun zamandır uygulayan kişi, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’dir. Yeni model, Erdoğan’ın Suriye, Afganistan ve “İslam kardeşliği“ politikalarından gerçekte ne anladığını ortaya koyuyor. Saray, saltanatı sürdürmek amacıyla Türkiye’yi satmaya devam ediyor. Bu model ağırlaştırılmış baskı düzenini gerektirir.

Dincileştirmenin okul öncesi öğrenimde kurumlaştırılması niyeti de artan sömürüyü kolaylaştırmak amaçlıdır. 1-3 Aralık’ta toplanan 20. Milli Eğitim Şurası, “Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” tavsiyesinde bulundu. Ensar Vakfı, sapıklıkları ayyuka çıkan tarikatlar, bitmek bilmeyen tecavüzler, son olarak kaçak bir tarikat yurdunda bir öğrencinin başının kesilmesi gibi örnekler ortadadır. Anaokulu öğrencilerine din adına yobazlık dersleri vermenin hatta genel olarak din dersi vermenin çocuğun gelişimini ne hale getireceği bellidir. AKP’nin vereceği ahlak dersi ise ülkemizin getirildiği ahlak çöküntüsünden bellidir.

4-5 Aralık tarihinde yapılan Barolar Birliği (TBB) seçimlerini yandaş aday Metin Feyzioğlu kaybetti. Baro seçimleri, faşizme karşı direniş tarihine geçti. Baroların yapısı AKP’nin baro başkanlığını kesinlikle alacakları şekilde değiştirilmişti. Buna rağmen yandaş Feyzioğlu seçimleri açık farkla kaybetti. Şimdi AKP’nin seçim sistemi üzerinde de, kendisini seçtirecek şekilde çalışmakta olduğu biliniyor.

CHP’nin Mersin’de vb. sesini yükseltmesinin ardından DİSK de “Artık yeter! Geçinmek istiyoruz” sloganıyla 12 Aralık 2021 Pazar günü İstanbul Kartal’da miting düzenliyor. Hükümet enflasyon oranını yüzde 21,3 olarak açıklıyor. Gerçek oranın yüzde 58,6 olduğunu iddiaları da yüzde 80’in üzerinde olduğu iddiaları da var. Muhalefet, artan hayat pahalılığını ve ucu iktidara çıkan uyuşturucu ticaretini gündeme getirince İçişleri Bakanı Soylu mecliste kavga çıkarıyor. Soylu’nun, nefret ettiği, HDP’ye de tuzak kurmaya çalıştığı gözleniyor. Ayrıca MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Merdan Yanardağ’ı tehdit etti.

Ekonomide sıkışan AKP Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Mısır’la ilişkilerini güçlendirme çalışmalarını sürdürürken Ortadoğu’da ve dünyada gerginlik artıyor. ABD emperyalizmi Suriye’ye karşı ağır ekonomik ambargo uygularken İsrail 7 Aralık Salı sabahı Lazkiye’de yiyecek taşıyan konvoyları bombaladı. Erdoğan rejiminin işgal ettiği bölgeler ile ABD işgalcileriyle ittifak yapan Kürt direniş güçlerinin kontrollerinde bulundurduğu bölgeler ABD ambargosunun dışında bulunuyorlar. ABD ile İsrail’in İran’a karşı askeri saldırıyı planladıkları söyleniyor. Libya’da 24 Aralık’ta planlanan seçimlerin ertelenmesi tartışılıyor.

Dünya Rusya ile ABD arasındaki Ukrayna gerginliğine yoğunlaşmışken Putin şaşırtıcı bir adım atarak Hindistan’ı ziyaret etti. Hindistan-Rusya işbirliği ABD’nin Karadeniz ve Asya-Pasifik hamlelerini karşılamayı amaçlıyor. Hindistan ile geliştirilen ilişkiler Rusya ve Çin’e yeni alan açıyor.

ABD güçlerini Çin’le mücadeleye yoğunlaştırmak istiyor. Tayvan’ı bağımsız bir devlet kabul ederek Çin’den ayırmaya çalışıyorlar. ABD ve müttefikleri bu amaçla 9-10 Aralık 2021 tarihinde Demokrasi Konferansı düzenledi. Zirveye Çin Halk Cumhuriyeti yerine Tayvan çağrıldı. Tayvan uluslararası anlaşmalara göre Çin’in parçası kabul edilirken ABD Tayvan’ı Çin’den ayrılmaya teşvik ediyor. ABD’ye en yakın müttefiklerinden Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada Şubat ayında Pekin’de düzenlenecek kış olimpiyat etkinliklerine hiçbir diplomat göndermeme kararı aldı. Boykotun gerekçesi olarak Çin’in insan haklarını ihlal etmesi gösteriliyor. ABD bilindiği gibi Uygur bölgesini de karıştırmaya çalışıyor.

Yaptıklarına bakmadan dünyaya demokrasi ve insan hakları dersi veren ABD Latin Amerika’da yenilgi üstüne yenilgi alıyor. ABD’nin ambargosuna, işbirlikçi kontratlara verilen desteğe rağmen Venezuela ve Nikaragua seçimlerini yurtsever güçler kazandılar. Anti emperyalist Nikaragua hükümeti Tayvan’la ilişkileri kesti ve Çin’in bölünmesi çabasına tavır aldı. Fethullahçı Enes Kenter’in Venezuela’da ABD yanlısı kontralara destek istemesi şaşırtmadı. Yurtsever demokratik güçler Honduras’ta yeni bir seçim zaferi kazandılar. ABD daha önce de Bolivya’da kaybetmişti. Şimdi sırada Brezilya var.

ABD emperyalizminin gerilemesi ezilen halkların lehinedir.

Egemen güçler arasındaki çelişkiler dünya çapında kızışırken ezen ve ezilenlerin mücadelesi devam ediyor. Halk AKP’nin 20 yıldır kendisine giydirmeye çalıştığı dinci giysiyi kabul etmiyor. Kamuoyu araştırmaları AKP’nin gerilemeye devam ettiğini gösteriyor. AKP’nin TBB seçimlerinde yaşadığı hezimet demokratik güçlerin direnişinin ifadelerinden biridir. Demokrasi Okulu iki haftadır halkın yükselen öfkesi, solda birlik ve ittifaklar konusunu tartıştı. Bu tartışma sayesinde çeşitli örgütlerden dostlarımızın ve yoldaşlarımızın görüşlerini dinledik. Türkiye solunun bağımsızlığı, mücadelede birliği ve onun yurtsever ve demokratik direniş güçleriyle ittifakının önemi hakkındaki düşüncelerimiz güçlendi. Önümüzdeki Çarşamba akşamı Demokrasi Okulu’nda Erdoğan’ın sömürü modeli tartışılacak. 12 Aralık Pazar günü Kartal’da miting var. Gene 12 Aralık Pazar günü saat 15’te Emekçiler Dayanışması Beyoğlu Cinemajestik‘te Metin Yeğin’in Grev filmini gösterecek. Umutla, sevgiyle ve kararlılıkla mücadele ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.