Haftanın Özeti: Ya hep beraber ya da hiçbirimiz!

0
186

Evrensel hukuk kurallarını çoktan geçtik, kendilerinin çıkardıkları da dahil yazılı kuralların bile uzunca bir süredir uygulandığını göremez olduk. AKP’nin değiştirdiği anayasada bile 3. kez cumhurbaşkanı adayı olmanın koşulları gayet açıkken alıştığımız üzere Erdoğan tümünü çiğneye çiğneye 14 Mayıs’ta seçim yapılacağını açıklamıştı. Millet İttifakı, Altılı Masa toplantısına kadar bir itiraz açıklaması yapmadı hatta kabul edeceklerine dair mesajlar verdiler. Toplantı öncesi, Gültekin Uysal, Erdoğan’ın adaylığına karşı harekete geçtiklerini söyledi. Ancak Perşembe günü toplanan masanın yayımladığı bildiride 14 Mayıs’ta yapılacak bir seçimde Erdoğan’ın aday olamayacağı söylendi ama bu adaylığı engelleme konusunda bir çözüm sunulmadı.

11. toplantıdan sonra da Millet İttifakı’nda aday ismi çıkmadı. Ancak aday konusunda İYİ Parti ile CHP arasındaki ihtilaf da bir türlü bitmiyor. Aylardır Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun aday olup olmayacağı tartışılıyordu. Altılı Masa toplantısından bir gün önce CHP’li belediye başkanları Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek aday olmasını istediler. Böylece iki ismin aday olmayacağı netleşmiş oldu. Diğer taraftan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ise Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda Kılıçdaroğlu’nu “kazanabilecek aday” vurgusuyla onaylamadıklarını söyleyince istifa etmek zorunda kaldı. İstifasını Akşener’in talep ettiği söyleniyor.

AKP’nin dinci örgütleri koruma, kollama ve destekleme; dinci yaşam tarzını topluma dayatma çabalarına CHP’nin örtülü desteği bir türlü bitmiyor. Kılıçdaroğlu’nun bir gece ansızın gündemimize soktuğu AKP’ye gollük pas olarak değerlendirilen başörtüsü konusunu, seçim malzemesi yapmak üzere AKP bu hafta meclise getirdi. Bugüne kadar verdikleri hiçbir teklif AKP ve MHP tarafından kabul edilmeyen CHP ve İYİ Parti; AKP’nin teklifine getirdikleri değişiklik önerisi kabul edilmeyince komisyonu terk etti, yine de AKP’nin teklifi komisyonda kabul edildi. Teklif Genel Kurul’da 360-400 arası oyla kabul edilirse referanduma gidecek, 400 üzeri oyla kabul edilirse doğrudan kabul edilmiş olacak. Böylece kamuda dini kıyafetler ve çok eşlilik anayasal güvence altına alınmış olacak.

Davasına göre savcı-hakim değiştirmeler artık iktidarın sıradan uygulamaları haline geldi. Bir çok davada iktidarın çıkmasını istediği karara göre hakim-savcı düzenlemesi yapılıyor. Geçen hafta Sinan Ateş cinayetinin savcısı değiştirilmişti, bu hafta da, Hiranur Vakfı skandalında iddianameyi hazırlayan Anadolu Adliyesi Savcısı’nın görev yeri değiştirildi.

Sinan Ateş cinayeti AKP-MHP arasındaki çatışmayı her gecen gün biraz daha görünür kılıyor. Daha önce 15 kişinin tutuklandığı davada bu hafta da Olcay Kılavuz’un evinde yakalanıp daha önce 2 kez serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel tutuklandı. Sürecin AKP ile MHP ittifakının bozulmasına ulaşması bekleniyor.

HDP, Anayasa Mahkemesi’ne kapatma davasının seçimler sonrasına bırakılması için başvurmuş; Devlet Bahçeli “HDP’nin isteği ile Anayasa Mahkemesi’nin davayı sulandırması doğru değildir. Dağda beli kırılan bölücü terör örgütünün, mahkeme kapılarında tedavi edilme ayıp ve arayışından kesinkes vazgeçilmelidir” demişti. Anayasa Mahkemesi HDP’nin başvurusunu reddetti. Mahkeme partinin 14 Mart’ta esastan savunma yapmasına karar verdi. Bu adımdan sonra AKP’nin Öcalan ile anlaşacağı iddia ediliyor.

Üniversitelerdeki hukuksuzluklara baktığımızda; yönetimlerin keyfi uygulamalarının hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin rektörlüğe sırt dönmesi eylemi kesintisiz devam ederken, bir akademisyen daha görevden alındı. Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Ersoy “dekanla uyumlu çalışmama” gibi uyduruk bir gerekçeyle görevden alındı. ODTÜ’de ise Rektörlük 17 öğrenci topluluğunun faaliyetini 45 gün süreyle yasakladı. Bu 17 topluluk 2. ODTÜ Savunma Sanayi Zirvesi’ni protesto için çağrı metni hazırlamıştı.

İktidarın topluma ve doğaya karşı saldırıları da hız kesmeden devam ediyor. Halk ise yıkım politikalarına karşı direnmeye devam ediyor. Ülkenin her köşesi ya maden sahasına çevrilmiş ya da ranta açılmış gibi. Bitmeyen ranta dayalı yıkım politikaları tüm dünyayı tehdit ediyor. Dolayısıyla ülkemiz ve dünya iklim değişikliğinin sonuçlarını yaşıyor

Artık kış mevsiminde bile yağış göremez olduk. Karakışın ortasındayız ama ülkede halen kuraklık var. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bu kuraklığın yazın yaşanacak yangınları artırarak ortalamanın üzerine çıkaracağını söyledi. Kadıoğlu; risk analizleri ve uzun vadeli planlar yapılması gerektiği konusunda uyardı. Ancak sesini duyan yok gibi. Nitekim Karasu’daki orman yangını örneğinde olduğu gibi ormanlarımız kışın bile yanıyor. Türkiye Ormancılar Derneği verilerine göre 2021’de yanan orman alanı 195.304 futbol sahası büyüklüğünde (139304 hektar) Bunca yıkımın son bulması için doğa ve yaşam savunucusu 70 kurum 22 Ocak’ta İstanbul’da Ekoloji Hareketleri Konferansı’nda buluştu.

Kadıköy Kent İnisiyatifi üyeleri, Söğütlüçeşme’de, AKFEN Holding ve TCDD iş birliğiyle başlatılan “viyadük inşaatı ve çevre düzenlemesi” adı altındaki 108 dükkânlık projeyi inşaat alanı önünde protesto etti. İnisiyatif üyeleri projenin bir rant projesi olduğunu ve yeşil alan kıyımı yaşanacağını söylüyor. Ayrıca Köyceğiz’deki Sığla Ormanları’nın korunması mücadeleleri, Uludağ’ın ranta açılmasını engelleme mücadelesi ve birçokları bu hafta da devam eden çevre mücadelesi noktaları oldu.

Emek cephesine baktığımızda bu haftanın en önemli kazanımı Schneider’den geldi. Schneider Electric Türkiye işçileri Erdoğan’ın yasağına rağmen kazandı. Toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamayınca işçiler greve çıkmış, aynı gün Erdoğan “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle grevi yasaklayan kararname çıkarmıştı. Erdoğan’ın kararını tanımayan işçiler greve devam kararı aldılar ve ciddi kazanımlar elde ettiler. Birçok işkolunda gerek örgütlenme gerekse daha iyi bir yaşam için daha iyi ücret talepleri artarak devam ediyor.

Biraz da dünyadan bahsedelim. İsrail işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da 9 Filistinliyi daha öldürdü. Ölümler İsrail askerlerinin operasyon gerekçesiyle Filistinlilerin evlerinin çatışına çıkmalarına karşı direniş sonucunda ortaya çıktı, Cenin şehrine ve mülteci kampına yapılan saldırıda ambulansların gelmesi de engellendi. Saldırıda İsrail bir hastaneyi de hedef aldı. Batı Şeria 1967 yılından beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor, 2 milyon 750 bine yakın Filistinli’nin yaşadığı topraklara İsrail Yahudileri yerleştiriyor. Yahudi yerleşimcilerin sayısı 670 bine ulaştı.

İsveç ile ipler gerildikçe gerildi. TV programları bile Türkiye’nin protestosuna uğruyor. Erdoğan maketinin ayaklarından asılması, Kuran yakma derken, İsveç Devlet Televizyonu’nda (SVT), Erdoğan ve Türkiye’ye yönelik olumsuz ifadeler ve görüntüler içeren bir programın yayınlanması gerekçesiyle İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarıldı. Finlandiya gerginlik yatışıncaya kadar görüşmelere ara verilebileceğini belirmişti. Türkiye ise yaşananlar nedeniyle, Türkiye- İsveç-Finlandiya görüşmelerinin süresiz iptal edildiğini açıkladı. Bu bağlamda Şubat’ta toplanması planlanan üçlü zirve ileri bir tarihe ertelendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya karşıtı eylemleri yüzünden Estonya ile ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirme kararı aldıklarını, Estonya Büyükelçisi’nin 7 Şubat’a kadar ülkeyi terk etmesini istediklerini duyurdu.

Uzun süredir Ukrayna ve bazı NATO ülkelerinin baskılarına rağmen Leopard tanklarının sevkiyatını onaylamayan Almanya bu hafta Ukrayna’ya Leopard 2 Ana Muharebe Tankları’nın gönderilmesini onayladı. Hükümet sözcüsü, Almanya’nın en yakın Avrupalı dostları ve uluslararası ortaklarıyla yaptıkları yoğun istişareler sonunda bu kararın alındığını, tankları kullanacak Ukraynalı askerlerin eğitiminin Almanya’da verileceğini açıkladı. İngiltere ve Polonya Almanya hükümetinin ABD baskısına bir kez daha teslim olması olarak yorumlanan karardan memnuniyetini dile getirirken, Rusya’nın Berlin Büyükelçisi karara karşı kırmızı çizgilerin geçmişte kaldığını söyleyerek “bu tehlikeli kararın çatışmayı yeni bir düzeye taşıdığını”, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Ukrayna’ya savaş tankı ve ağır silah gönderme kararını “savaşa doğrudan dahil olma” olarak değerlendirdiklerini belirtti. Trump gidişin nükleer savaşa varacağı tehlikesine karşı uyarıda bulundu. Batılı basının “özgürlük ve demokrasi ülkesi” olarak gösterdiği Nazi güçlerin çok etkin olduğu Ukrayna’da yolsuzlukların ardı arkası kesilmiyor. Zelenski hükümeti ABD’nin baskısı üzerine bir yolsuzluk operasyonu daha yaptı. Operasyon sonucunda Zelenski’nin bir üst düzey danışmanı, bir bakan yardımcısı ve beş bölge valisinin görevden ayrıldığı, yani alındığı bildirildi.

Dünya Ekonomi Forumu, 16-20 Ocak 2023 tarihleri arasında İsviçre’nin Davos kasabasında yapıldı. “Zenginler Kulübü” Davos buluşmasının bu yılki teması “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” idi. 130 ülkeden 50’si devlet ve hükümet başkanı olmak üzere 2 bin 700’den fazla katılımcı Davos’ta bir araya geldi. Davos toplantıları sermaye sınıfının zenginliğini büyütmeye yönelik tavsiyelerin, yol ve yöntemlerin geliştirilmesini ve uygulanmasını amaçlıyor. Dünya zenginliğinin büyük kısmını elinde tutan yüzde 1’lik kesimin servetini daha da artırmayı amaçlıyor. Küresel eşitsizliğin ve sorunların artışına, yoksulluğun derinleşmesine karşı olanlar da Davos sokaklarında toplanarak tüm polisiye önlemlere karşın protesto gösterisi düzenledi. Fransa’da emeklilik yaşının 64’e çıkarılmasına tepkiler sürüyor. Paris’te toplanan gençler hükümetin emeklilik reformuna karşı yürüdü. Emeklilik reformu karşıtları 31 Ocak’ta tekrar sokağa inecek.

Türkiye’de ve dünyada gerilimin artmaya devam ettiği bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Hem dünyada hem de Türkiye’de başta emekçiler olmak üzere ezilenlerin gidişe karşı artan tepkileri yer yer eylemlere dönüşüyor. Tepkisizliğin ve bireysel çözümler peşinde koşmanın anlamsızlaştığı, mücadele, örgütlenme ve birliğin ise anlam kazandığı görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.