“Hasankeyf İçin Geç Değil!”

0
1443

Yapımına 2006 yılında başlanan Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajı’nın çalışmaları sürerken, 12 bin yıllık tarihiyle Hasankeyf’te de yıkım hızlanıyor.

Tarihi antik kentte bulunan taş mağaralar dinamitle patlatılarak yok edildi. Hasankeyf’ten geçen Dicle nehri ise çakıl ve betonla dolduruldu. Kireç taşından oluşan ve eski yapıların bulunduğu kayalıklar ise çoktan yok edildi. 10 Haziran itibariyle de baraj kapakları kapatılacak ve kapakların kapatılması durumunda ise 12 bin yıllık tarihiyle Hasankeyf başta olmak üzere 199 yerleşim yerinin sular altında kalacağı belirtiliyor.

Tarihin yok edilmesine karşı durmak için aralarında Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin de bulunduğu 87 ekoloji hareketi, Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü çağrısı yaparak dün ve bugün 35 ayrı yerde eylem düzenledi.

Eylemlerden biri de yıkımın devam ettiği Hasankeyf’te yapıldı. Daha önce 1. ve 2.si yapılan Hasankeyf Küresel Eylem Günü’nün bu kez 3.sünde yetkililere seslenen doğa ve çevre savunucuları, Ilısu Baraj Projesi’nin durdurulması çağrısı yaptı.

Öte yandan sosyal medyada da aydın ve sanatçılardan Hasankeyf’te yıkımın durdurulması için “Hasankeyf İçin Geç Değil” etiketiyle çağrı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.