HDK(A) Kongresi Soru İşaretleri Bıraktı

0
1971

Geçtiğimiz hafta sonu Frankfurt’ta toplanan HDK(A) Kongresi, beklendiği gibi, Kürt hareketinin HDK Avrupa örgütlenmesinden çekilmesiyle sonuçlandı. Kongreye 1 kişi yollayan Kürt hareketi Kürt hareketinin içinden geçtiği olağanüstü koşulları ve karşı karşıya bulunduğu katliam tehlikesini gerekçe göstererek HDK (A) ile ilişkilerini dondurduğunu açıkladı. HDK Avrupa örgütünün en büyük bileşeni ESP Avrupa örgütü, Kürt hareketinin HDK ile devam etmesi için mutlaka ikna edilmesini istedi. Kongreye katılan HDK (A) bileşenleri HDK’nin hala çok önemli bir ihtiyaç olduğunu savundular. Kürt hareketinin ikna edilmesi ve HDK’ye yeni güçlerin katılması için çalışılması yolunda olağanüstü kongre kararı alındı. HDK(A)’nın geldiği durumun Avrupa’da uzun süredir birlikte etkili çalışmalar yapılamamasının sonucu olduğu bildirilirken “Kürt hareketinin kararı ile AKP’nin akil adamlarının Oslo’da toplantı yapması arasında bir ilişki olabilir mi?” sorusu uyandı. Hatta “Kürt hareketi ile AKP arasında özel görüşmeler mi oluyor?” şeklinde soru da ileri sürülüyor.

Etkin Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre oy çokluğuyla aşağıdaki önerge kabul edildi:

“Halkların Demokratik Kongresi’nin, Avrupa Örgütlenmesini kurarken tespit ettiğimiz ihtiyaçlar artarak devam etmektedir.

Derinlikli bir değerlendirme ve analize dayanarak yeni bir atılıma girişmemiz gereken bu süreçte, HDK-A paradigmasının temel bileşenlerinden KCDK-E’nin üyelik hukukunu dondurma kararı Kongremiz açısından yeni bir değerlendirmeyi zorunlu kılıyor.

Bu durumdan hareketle:

HDK-Avrupa’yı kuruluş paradigmalarına uygun ve kapsayıcılığını koruyarak, hatta geliştirerek yeniden inşa edebilmek için Kongremiz yeniden yapılanma kararı alır.

Bu kararı hayata geçirmek üzere kurucu bileşenler, kuruluş sürecinde dışında kalanlar, süreç içerisinde uzak düşenlerle yeniden görüşmek, HDK-A’yı yeniden inşaya girişmek üzere Kongremiz bir Yeniden İnşa Koordinasyonu seçer.

Bu koordinasyon, önümüzdeki süreçte bütün muhataplarla bir dizi görüşme yaparak, koşullarını olgunlaştırdığında HDK-A Olağanüstü Kongre’sini toplar.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.