HDP, DBP, DTK ve HDK’dan Öcalan Açıklaması

0
1849

CheCQ4OXEAAKzyQGeçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve çeşitli basın organlarında çıkan, ardından devlet yetkililerinin hızlıca yalanladığı Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin iddia sonrası, Öcalan’ın ailesi ve avukatları kendisini bulunduğu hapishanede ziyaret etmek istemiş, ziyaret ise “İzin yok” denilerek engellenmişti.

Konu ile ilgili bugün HDP, DBP, DTK ve HDK ortak bir açıklama yaparak bu muallak durumun ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.  HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ile DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu ve DTK Eş başkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk’ün katılımı ile yapılan açıklamada, Öcalan’ın cezaevi koşulları hatırlatılarak, savcılığın Öcalan açıklamasının güven verici ve inandırıcı bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İşte bu koşullarda Sayın Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşulları ile ilgili kimi haber ve sosyal medya paylaşımlarının yeniden servis edilmesi son derece kaygı vericidir.

Kimdir bu haberleri servis edenler? Ne amaçlamaktadırlar? Adalet Bakanı’nı sorumluluğa davet ediyoruz. Konu son derece hassastır ve Bursa Savcılığı’nın açıklaması ile geçiştirilecek hafiflikte değildir. Bu açıklama güven verici ve inandırıcı değildir.

İktidardan ve devlet kurumlarından tecridi sona erdirecek gerekli tavrın ve ciddiyetin sergilenmesini bekliyoruz. Bir an evvel adım atılmalıdır. Tüm kurumlarımız ve kuruluşlarımız bu beklentinin karşılanması konusunda son derece kararlıdır. Konunun suskunlukla veya basit açıklamalarla geçiştirilmesi kabul edilmeyecektir.

Sayın Öcalan, barışın ve çözümün gerçekleşmesi için aklıyla, fikriyle, önerileriyle ve tüm varlığıyla son derece ciddi katkılar yapmış olan; önümüzdeki dönemde de hem bölgesel hem yerel düzeyde barışçı ve demokratik adımlarla sorunların çözüme ulaşmasını sağlayacak önemli bir kişiliktir. Sayın Öcalan’a dair yapılan haberler Ortadoğu’daki gelişmelerden bağımsız değildir. Bu gerçekler asla unutulmamalıdır. Üstelik bu gerçekleri yaklaşık 2.5 yıl sürmüş olan İmralı görüşmeleri esnasında devlet yetkilileri de gayet iyi görmüştür.”

İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile uluslararası kurum ve kuruluşlara “Bu hukuksuzluk karşısında suskun kalmayın” çağrısının yapıldığı ortak açıklamada, şu talepler dile getirildi:

“İmralı Adası’na aile, avukat veya siyasi bir heyetimiz bir an önce gitmelidir. Bu gerçekleşmeden yapılacak hiç bir açıklama bizleri ve halklarımızı tatmin etmeyecek, kaygılar asla azalmayacak gittikçe derinleşecektir.

Bir kez daha vurguluyoruz ki, bu insanlık dışı tecridin sonlandırılması için gerekli tavır acilen sergilenmelidir. Tüm kurumlarımız tecrit durumunun değişmesi için mücadelelerini geliştirecektir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.