İkinci ”Milli Rezalet”imiz Hayırlı Olsun!

0
1209

saygıduruşu


Geçtiğimiz ay Türkiye ile İzlanda arasında oynanan maçın başlama vuruşundan önce, Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren vatandaşlar için saygı duruşu çağrısında bulunumuş fakat saygı duruşu sırasında tribünlerden; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” ve tekbir sesleri ile yuhalamalar yükselmişti.

Aynı rezalet dün de yaşandı. Türkiye’nin Yunanistan’la oynadığı maçın öncesinde Paris’teki katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunda “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atıldı.
Türkiye ile Yunanistan arasında Başakşehir Fatih Terim Stadında oynanan hazırlık maçı öncesinde, Paris katliamında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu sırasında tribünlerden ıslık sesleri yükselirken “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atılması, tepki toplasa da bu çirkinliği takdirle karşılayanların sayısı azımsanacak gibi değil.

Islık-Yunanistan-Türkiye

Tribünlerin, Yunanistan Milli Marşı’nın okunduğu ve Paris’te yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunu ıslıklaması ve yapılan tezahüratlar dünya basınında geniş bir yer aldı.

FRANSIZ L’QUİPE GAZETESİ: ISLIKLI BİR DAKİKA

Fransız L’Quipe Gazetesi maçla ilgili, 
“Fatih Terim Stadyumu’ndaki dostluk maçından önce Paris saldırılarının kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Bu saygı duruşu değil. Bazı destekçiler tarafından durmaksızın ıslıklandı. Bir grup taraftar “Allahü Ekber” diye Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras’ın bakışları altında sloganlar attılar. Türk milliyetçi sloganlar düzenli olarak maç esnasında devam etti” ifadelerini kullandı.

LE FİGARO GAZETESİ: BİRÇOK TARAFTAR ISLIK ÇALDI

Le Fıgaro Gazeteside ıslıklı gece için, “Çok kişiden destek geldi” yorumunu yaptı.

İSPANYOL AS GAZETESİ: Türkiye-Yunanistan maçı saygı duruşunda Paris saldırısına taraftarlar “Allah Büyüktür” sloganları attı.

YUNAN PROTATHLİTİS’İN GAZETESİ: Sessizlik içinde Türk versiyonu… Maçtan önce yapılan bir dakikalık saygı duruşu sırasında stadyumda öfke ve provoke başladı. Türkler, Paris saldırısını önemsemedi. ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganları attılar.

Türkiye’de hal böyleyken, İngilizler Fransa Ulusal Marşı’nı, fransızlarla beraber okudu.

İngiltere-Fransa

İngiltere-Fransa maçı öncesinde ise İngiliz tribünlerinde dayanışma mesajları vardı.

Stat içinde “eşitlik, özgürlük, kardeşlik” sloganları yer alırken maç öncesi İngiliz taraftarlar Fransa Milli Takımı ile birlikte Marseillaise’i söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.