İkizdere’ye giden gazetecilere jandarma engeli

0
546

Rize İkizdere’ye bağlı Eskencidere Vadisi’nde yandaş Cengiz İnşaat’ın taş ocağı açarak doğayı tahrip etmesine karşı yöre halkının direnişini engellemek isteyen Rize Valiliği’nin aldığı eylem yasağı kararının ardından bu kez de gazeteciler engellendi.

Rize Valiliğinin İkizdere’deki her türlü etkinlik ve protestoyu 15 gün süreyle yasaklaması sonrası bölgeye giden bir grup gazetecinin görüntü alması ise jandarma tarafından engellendi.

Aralarında Cumhuriyet gazetesi muhabirlerinin de bulunduğu çok sayıda gazeteci Eskencidere Vadisi girişinde direnişçi kadınlarla görüşmek istedi. Bu esnada jandarma görevlileri gazetecilere o alana giremeyeceklerini ve görüntü alamayacaklarını söyleyerek engel oldu. Gazeteciler daha sonra İkizdere-Erzurum yolu hattına geçti. 

Jandarmanın, görevini yapan ve görüntü almak isteyen gazetecilere engel olmasına tepki gösteren Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı şunları söyledi:

“Türkiye ve dünya kamuoyunun günlerdir yakından izlediği Eskincedere Vadisi’ndeki olaylarla ilgili neler olup bittiğini kamuoyuna duyurmak isteyen gazetecilere yasak konulması halkın haber alma ve yayma hakkını gasp etmek demektir.

Ülkemizde basın özgürlüğünün olduğunu her fırsatta söyleyen siyasal iktidar maalesef İkizdere’de Eskencidere Vadisi’nde neler olduğunu kamuoyundan gizlemeye çalışıyor. 

Bu ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı tutumu şiddetle kınıyoruz. İkizdere’de çalışma yapmak isteyen gazetecilerin çalışmalarının önündeki engellemelere bir an önce son verilsin. Halkın haber alma hakkına müdahale etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu yapılan suçtur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.