İlçe Milli Eğitim Müdürü’nden öğretmenlere EBA tehdidi

0
1315

Uzaktan eğitim sistemi Eğitim Bilişim Ağı (EBA), öğretmenlere yönelik baskı ve kontrol aracı haline dönüştürüldü. Mardin’de bir ilçe milli eğitim müdürü, EBA kullanımının diğer ilçelerden düşük olması nedeniyle öğretmen ve öğrencileri tehdit etti.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Mardin Mazıdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri ile haberleşmek amacıyla kurulan haberleşme grubuna tehdit içeren bir mesaj göndererek, mesajının öğretmenlere aynen gönderilmesini istedi.

İlçe milli eğitim müdürü mesajında şunları yazdı:

“EBA kullanım oranlarındaki gevşekliğin devam etmesi durumunda en ağır şekilde gereğinin yapılacağını bilmenizi isterim. O kadar uyarmamıza rağmen halen bildiğinizi okuyorsunuz. Yeter artık, tatil modundan çıkın. Öğretmenlerimizi bu konuda sert şekilde uyarın.”

Tehdit içerikli mesaja tepki gösteren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, yöneticilerin, öğretmenlere her istediği talimatı verme yetkisini kendisinde gördüğünü vurguladı.

Bozdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Söz konusu mesajı, hem içerik hem de dil açısından, yazma yetkisini kendinde gören bir yönetim yaklaşımının şu an eğitimi yönetiyor olması gerçekten düşündürücü. Sendikal ve siyasal yakınlığın kamuda yönetici olmanın koşulu haline gelmiş olması yaşanan en önemli sorunlardandır. EBA kullanımın oranlarına bakıldığında öğretmenlerin öğrencilerden süre olarak sistemi daha fazla kullanıyor olması dikkat çekici. Bunun temel nedeni öğretmenler üzerinde eğitim yöneticilerinin kurduğu baskıdır. Öğretmenler EBA kullanımından puan alıyor. Öğretmenleri yarıştıran, rekabet etmelerini isteyen, iş arkadaşının önüne geçmek için fazladan puan alma arayışlarına sevk etmeye çalışan bu yaklaşımı kabul etmiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.