İmamoğlu’ndan açıklama: Kanal İstanbul proje alanı üzerinde en büyük araziye sahip üç şirket de Arap şirketi

0
987

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın direttiği Kanal İstanbul projesinin tehlikelerini aktardı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında Kanal İstanbul projesinin yol açabileceği tehditleri anlattı. İmamoğlu, 2011 yılından bu yana Kanal İstanbul’un güzergahındaki arazi alımlarında en büyük payın üç Arap şirketinde olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada, “2011’den bu yana Kanal İstanbul’da 30 milyon metrekare arsa hareketi olmuş. 30 milyon metrekare Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa büyüklüğü demek. En büyük arazisi olan ilk üç şirket, Arap şirketi.” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın proje’ olarak lanse ettiği Kanal İstanbul’un açıklanmasının ardından bölgede oluşan arazi hareketleri ve gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artışlar dikkat çekmişti. Son olarak Katar Emiri’nin annesi Şeyha Monza’nın Kanal İstanbul’un güzergahından 44 dönüm arazi alması bölgedeki rant ile ilgili tartışmaları yeniden alevlendirmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Arapların İstanbul’dan aldığı arazilerin toplam büyüklüğünün 2 milyon 504 bin metrekareye ulaştığını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.