Erdal Kudiş Yazdı: İngiltere’de Jeremy Corbyn Sürprizi Yaşanıyor

0
2076

Erdal Kudiş

7435AF81-4558-4847-AD5B-64ED31596662Tony Blair ve Cameron döneminde iktidar olan İngiltere İşçi Partisi Cameron’un ardından büyük bir oy kaybı ile birlikte iktidarı kaybetti. Bunun en büyük nedeni ise hem yurtiçi hem de yurtdışında ki politikaları oldu. Blair döneminde Irak savaşına karşı alınan tavır ciddi tartışmalar yaşatmıştı. Özelikle Blair’in Bush için ‘’ne olursa olsun her zaman yanındayım’’ deyip ardından Irak’ta kitle imha silahları olduğu yönündeki yanlış istihbarat bilgisi olmasına karşın televizyonlarda anlatıp ardından bunu gerekçe gösterip İngiltere’nin Irak savaşında aktif rol oynamasına neden olmuştu. Belgeler açıklandığında her ne kadar özür dilese de ardından ‘’bugün olsa yine aynı kararı alırım’’ diyerek hatasından geri adım atmadı.

Cameron ise muhafazakârların oyunu alabilecek kadar sağda bir politikacıydı. İki dönem üst üste kötü politikalar ortaya koyan İşçi Partisi’nde değişim kaçınılmaz oldu. Ancak kimsenin beklemediği bir şekilde oldu.

İşci Partisi’nin sol kanadı bu değişim de büyük bir rol oynadı. Ömrü boyunca muhalif ve sol kimliği ile tanınan Jeremy Corbyn İşçi Partisi’nin başına geçti. Hem de diğer 3 rakibine büyük üstünlük sağlayarak yüzde 60 oy aldı. Destekçileri ise gençler, işçiler, çevreciler eşcinseller ve yabancılar. Yani ezilen bütün kesimlerin temsilcisi oldu.

Oysa ilk başta hiç bir şansı yoktu. Hatta kendisi bile seçilebilme ihtimali olmadığı için aday olmayı bile düşünmüyordu. Seçimlere, sol bir aday olmalı düşüncesi ile katılıyor. Çünkü diğer üç adayın sağcı olduğunu görmesi bunda etkili oluyor. Kazanmak düşüncesi ile değil de seçimlerde sol propaganda yapmak için katılıyor. Katılım için gerekli olan 36 milletvekilinin imzasını da son dakika da bu rakamı yakalayabiliyor. Yani aslında İşçi Partisi’nin milletvekilleri ve yönetiminde desteği olmayan birisi. Bir yönü ile iyi bir durum.

Onun asıl destekçileri halk. Hatta o aday olunca 60 bin yeni insan İşçi Partisi’ne aday oluyor. Ve zafer Corbyn’in oluyor hem de tartışılmayacak bir zafer kazanıyor. 65 yaşında ki Corby 450 bin üyesi bulunan partinin yüzde 60 oyunu alarak diğer 3 adaya açık fark atıyor. Kendini marksist olarak gören Corby zaferini yıllardır sol adına sağ politikalar üreten partisi ile büyük kavgalar yaparak kazanıyor.

Peki ama Corby Kimdir?

D6E1BEBE-8F24-4927-907E-64F68A36444BSon dönem Avrupa sol hareketlerinin başındaki genç kuşağa karşın Corbyn yaşını almış birisi. Ancak bu yaşına kadar kenarda oturup olup biteni seyretmemiş hep olayların içinde olmuş. İster ülkesinde ister dünyanın öbür ucunda nerede bir haksızlık varsa onun yanında yer almış. Bu haksızlığa uğrayanlar sadece işçiler emekçiler değil.

Yeri gelmiş LGBT’lilerin yanında yeri gelmiş Filistinlilerin yanında yer almış.

Hayvan haklarını savunanlar ile kol kola girdiği gibi İngiltere’den ayrılmak isteyen İrlandalılar ile kol kola girmiş.

Kürt hareketinin desteklediği gibi 2013 yazın-daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Financial Times’ta yayınlanan “Türkiye Başbakanına Açık Mektup” adlı metnin imzacıları arasındaydı.

Corby özelleştirmelere karşı olduğu gibi ulaştırmadan haberleşmeye kadar kritik sektörlerde kamulaştırmayı savunuyor.

Refahı zenginlere krizleri yoksullara bölüştüren her türlü politikaya karşı çıkıyor.

Kemer sıkma politikalarına karşı.

Vergi kaçağının önlenmesini ve zenginlerin vergilerinin artırtılmasını savunuyor. Üniversite harçlarının kaldırılmasını savunuyor.

Yüksek kiraların kontrol edilmesini öneriyor.

Trident nükleer silahlı denizaltılarının yenilenmesi projesini iptal ettirmeyi ve bütçeden savunmaya ayrılan payı azaltmayı savunuyor.

İngiltere’nin emperyalist politikalarına karşı. (Bu yüzden katıldığı savaş karşıtı gösteride gözaltına bile alınmış) NATO’dan çıkılmasını istiyor; Irak savaşına, Suriye’ye müdahaleye, İran’a yaptırımlarına karşı.

Iraklılardan özür dilenmesini, ülkeyi 2003’te savaşa sokan kendi partisinin lideri Tony Blair’in yargılanmasını istiyor.

Yunanistan da Syriza, İspanya’da PODEMOS ve daha önce de Chavez örnekleri oldu. PODEMOS dışında diğer ikisi iktidara geldi. Seçimler ile iktidara gelip programlarını hayata geçirmeye çalıştılar. Chavez programında bir nebzeye kadar başarılı da oldu. SYRIZA hareketi ise hayal kırıklığı yarattı. Corby’in iktidara gelmesi İngiltere gerçekliğini düşününce biraz zor görünüyor. Bununla birlikte iktidara gelirse programını hayata geçirebilir mi o daha zor görünüyor. Krallığın olduğu ve ülkenin yönetiminde ciddi bir etkisi varken Corby’in programını nasıl hayata geçirebileceği soru işaretleri bırakıyor.

Dünyada sağ politikaların ve ırkçılığın arttığı bir dönemde Corby ve ona destek verenler halen insanlığın bitmediğini ve sol politikaların güncelliğini koruduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.