İngiltere’de öğretmenler grevde: “Yeni krala değil yeni maaş zammına ihtiyacımız var”

0
325

Londra’da bugün binlerce öğretmen maaşları sebebiyle yürüyüş yaptı.  

İngiltere’de öğretmenler, hükümet ile süregelen maaş zammı anlaşmazlığı nedeniyle greve gitti. Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın bulunduğu Downing Sokağı’na yürüyen öğretmenler, maaşlarına zam istedi.

Londra’daki Thames Nehri kıyısında bir araya gelen öğretmenler, Ulusal Eğitim Sendikası’nın düzenlediği yürüyüşle önce Eğitim Bakanlığının önünde ardından da Downing Sokağı karşısında eylem yaptı. “Yeni krala değil yeni maaş zammına ihtiyacımız var”  diyen öğretmenler, maaş zammı dışında öğretmen eksikliği, okulların fonlanması ve eğitim şartlarının düzelmesi taleplerini de haykırdılar. Eğitim Bakanı Keegan’a seslenen eğitim emekçileri sırtlarını bakanlığa dönerek bir dakikalık sessiz eylem yaptılar. 

Ulusal Eğitim Sendikası Genel Sekreteri Kevin Courtney, hükümetin greve giden memurlar için en düşük hizmet bedeli ödeme planı üzerinde çalıştığını ifade ederek şunları söyledi: “Öğretmen eksiği yüzünden birçok okul, bilgisayar ve bilimsel eğitimle ilgili dersleri veremiyor. Fizik öğretmeni bir üyemizin okulunda öğrenciler fizik müfredatının yalnızca yarısını işleyebiliyor. Derslerde kesinti her hafta oluyor ve tüm ülkede yaşanıyor. Fizik, matematik ve ilkokul eğitiminde Noel tatilinde görevden ayrılan öğretmenlerin yerine hala yeni öğretmenler gelmedi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.