İşine dönmek isteyen ve açlık grevi yapan Mahir Kılıç sıvı almayı da kesti

0
3552

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işinden çıkarılan Mahir Kılıç, 99 gündür açlık grevi yapıyor. 9 gün önce B1 vitamini almayı da kesen Mahir Kılıç önceki gün de sıvı alımını kesti. CHP’lilerden tek talebi olduğunu ifade eden Kılıç, “Bunların artık siyasetçi kimliğini bir kenara bırakıp insanlığını sorgulaması gerekiyor. Kapımızın önüne kedi, köpek yavrusu geldiğinde merhamet ediyoruz” dedi.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in özel haberine göre 11 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken işinden çıkarılan Mahir Kılıç, CHP İstanbul İl Başkanlığı önündeki direnişini sürdürüyor. 9 gün önce B1 ve şeker alımını kesen Kılıç, önceki gün de sıvı alımını kesti.

Protokol imzalandı, işe geri alınmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı çalışan 258 işçi 2017 yılında kadrolarının yapılması için dava açtı. Belediyenin temizlik biriminde çalışan Mahir Kılıç da dava açan işçilerden biriydi. Kılıç davayı açtıktan sonra belediyedeki işinden atıldı. Bu gelişme üzerine Kılıç İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde 184 gün süren açlık grevi eylemi başlattı. 184’ncü günün sonunda Kılıç ile Karşıyaka Belediyesi’nde işe başlaması için protokol imzalandı. Kılıç bundan sonra yaşananları şu sözlerle anlattı: “Biz de bu gelişme üzerine direnişimizi sonlandırdık. Aradan 7 ay geçti. Ortada ne iş, ne aş, ne telefonumu açan kimse var. Ben de direnişimi tek başıma Ankara’daki CHP Genel Merkezi önüne taşıdım. Orada da 35 gün oturma eylemi, 67 gün açlık grevi yaptım.”

“Biz Mahir’e iş verdik, iş beğenmedi” diyorlar

Kılıç, Genel Merkezi önünde eyleme devam ederken CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile avukatları aracılığıyla görüşme yapıldığını anlattı: “Ankara’daki genel merkez önünde direnişimi Canan Kaftancıoğlu (CHP İstanbul İl Başkanı)’nun avukatı ve benim avukat arkadaşlarımın yaptığı görüşmede 3 madde için mutabakat sağlandı. 3 madde neydi? Ödenmeyen kıdem ve ihbar tazminatımın ödenmesi, geçici olarak Çiğli Belediyesi’nin taşeron şirketinde seçime kadar (yerel seçimler) çalışacaktım, seçim sonrasında da eğer Aziz Kocaoğlu (İzmir’in eski belediye başkanı) tekrar aday gösterilmezse ve eğer CHP’nin gösterdiği aday tekrar kazanırsa Canan Kaftancıoğlu benim işime iade edileceğimin sözünü verdi. Geçici olarak verilen işin maaşı 2 bin lira. Şu an İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde mücadelesini verdiğim işim, 5 bin liraya yakın maaşı olan bir iş. Dönmek istediğim iş ise emek vererek sosyal haklarını kazandığım bir iş. İl başkanlığını arayan herkese, ‘Biz Mahir’e iş verdik. İş beğenmedi. Biz Mahir’e iş verdik, Mahir hiç çalışmadı…’ Mahir 11 yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde İzmir’in çöpünü temizleyerek maaşını kazandı.”

“Canan Kaftancıoğlu söz verdi”

Kılıç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işimi istiyorum. Canan Kaftancıoğlu bunun sözünü verdi bana. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çöp biriminde çalışıyordum. Bu saatten sonra temizlik işinde çalışacak şansım yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başka bir şirketde işimi talep ediyorum” dedi ve eylemini İstanbul’a taşıdı. 99 gündür CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde açlık grevi yaparak eylemini sürdüren Kılıç, “Bunların artık siyasetçi kimliğini bir kenara bırakıp insanlığını sorgulaması gerekiyor. Kapımızın önüne kedi, köpek yavrusu geldiğinde merhamet ediyoruz” dedi.

“Şu an çok zor durumdayım”

Mahir Kılıç, sağlık durumuna ilişkin ise, “Şu an çok zor durumdayım. Böbreklerimde sorun yaşıyorum, idrarımı tutamıyorum. CHP şu an beni izliyor ama aynı zamanda benim sakat kaldığımı da izliyorlar. Kimseden makam, mevki istemiyorum. Hakkım olanın dışında hiçbir şey istemiyorum. İzmir’in çöplerini temizleyerek haklar elde ettim. Bu haklara eş değer bir iş istiyorum. Tek derdim bu.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.