Boşandığı erkek tarafından katledilen kadın 23 kez suç duyurusunda bulunmuş

0
1464

Boşandığı erkek tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Evrensel’den Tuba Akyol’un haberine göre Ayşe Tuba Arslan, 11 Ekim’de Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde uzaklaştırma kararı bulunan boşandığı erkeğin satırlı saldırısına uğradı. Ağır yaralanan Arslan, tedavi gördüğü hastanede 44 gün sonra hayatını kaybetti. Uğradığı saldırıdan 6 ay önce boşanan 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Arslan’ın boşandığı erkek tarafından nasıl göz göre göre öldürüldüğünü ortaya çıkan dilekçeler ortaya çıktı.

Arslan’ın daha önceden eşinden şiddet gördüğü gerekçesi ile 23 kez suç duyurusunda bulunduğu, yaptığı 10 suç duyurusundan 5’inin ise “delil yetersizliği” gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıktı. Arslan’ın Eskişehir Aile Mahkemesine yaptığı son başvuruda ise dilekçesinde “Bu şahıstan ölüm tehdidi alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz” dediği aktarıldı.

Habere göre Arslan, eşinden gördüğü şiddet nedeniyle tedbir kararı için ilk kez 14 Eylül 2018’de başvuruda bulundu. Aynı gün alınan tedbir kararı birkaç kez uzatıldı. Bu arada boşanma gerçekleşti ancak boşanmaya ve hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Yalçın Özalpay’ın tehdit ve hakaretleri sürdü.

1 yılda 23 suç duyurusu

Boşandığı erkek tarafından öldürülen Arslan’ın, tedbir istediği zamandan saldırıya uğradığı zamana kadar geçen 1 yıllık sürede 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. “Korkuyorum, beni öldürecek” diyen Arslan’ın babası ve ağabeyi de aynı şikâyette bulundu. Gitmedikleri karakol kalmadı. Ama bir sonuç çıkmadı. Sadece bu yıl yaptığı 10 suç duyurusunun 5’i takipsizlikle sonuçlandı. Gerekçe ise “delil ve tanık yokluğu.”

Arslan’ın başvurularından 5’i hakkında ise dava açıldı ancak hiçbir caydırıcı karar çıkmadı. 6284 sayılı Şiddete Karşı Koruma Yasası’nda tedbir kararına uymayanlara üç günden on güne kadar zorlama hapis cezası öngörülmesine rağmen toplam 23 kez bu tedbir kararlarını ihlal ederek tehdit, hakaret ve saldırıda bulunan Özalpay, bir gün bile hapis cezasına çarptırılmadı.

“Ölümüm gerçekleşince mi yardım edeceksiniz?”

Arslan saldırıdan kısa bir süre önce Eskişehir Aile Mahkemesine el yazısıyla bir dilekçe gönderdi. Ölümünden sonra çantasında bulunan son suç duyurusundaki dilekçede, “Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım, uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu, Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan ölüm tehdidi alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. Ben çok mağdurum.” ifadeleri yer aldı.

“Tecavüz ediyordu”

Katledilen kadın Ayşe Tuba Arslan, daha önce savcılığa verdiği dilekçesinde ise, “Tedbir kararı olmasına rağmen Yalçın Özalpay fiziksel şiddet göstermeye devam ediyor. Hayatımdan endişe ediyorum, Her gün işe giderken beni takip ediyor, yalnız sokağa çıkamıyorum. Uzaklaştırma kararı olduğu halde zorla evime girdi, ben evi terketmek zorunda kaldım. Çünkü fiziki şiddet uyguluyor ve tecavüz ediyordu, dayanamadım artık. Benim can güvenliğim yok, dayanacak gücüm kalmadı…” demiş, ancak herhangi bir sonuç alamamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.