Ankara’da 8 Mart çağrısı yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı: Çok sayıda kadın gözaltında

0
1116

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 6 Mart’ta düzenleyeceği mitinge çağrı için yapacağı basın açıklamasına polis saldırdı. Saldırı sonrası çok sayıda kadın hakaret ve küfürle gözaltına alındı.

Erkek – Devlet Şiddetine, Krize ve Yoksulluğa karşı YAŞASIN 8 MART!” diyen Ankara Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 6 Mart’ta Tandoğan Meydanı’nda miting düzenleyeceğini duyurmuştu. Bu miting öncesi çağrı yapmak üzere bugün öğlen saatlerinde Ziya Gökalp Caddesi’ndeki Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis çevik kuvvet yığınağıyla engel oldu. Açıklamanın yapılacağı yere gelmek isteyen kadınlar polis tarafından kalkanlarla dağıtılmaya çalışıldı.

Jinnews’te yer alan habere göre çevrede bulunan kadınlara hakaret eden polis, kadınları Çankaya Belediyesi’nin önünden uzaklaştırmaya çalıştı. Konur Sokak’a doğru yönelen bir grup kadına saldıran polis burada çok sayıda kadını gözaltına aldı.

Ankara Kadın Platformunun yapmak istediği ve polisin engellediği açıklama metni şöyleydi:

“Katledilen kadınların isyanıyla geliyoruz. Emeğine sahip çıkan işçi kadınların rüzgârıyla geliyoruz. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınların öfkesiyle geliyoruz. Zorla evlendirilerek devlet eliyle erkek şiddetine, cinsel istismara mahkûm edilen kız çocuklarının çığlığıyla geliyoruz. Hapishanede bile teslim olmayan tutsak kadınların cesaretiyle geliyoruz. Cinsiyetimize, cinsel kimliğimize, yaşamımıza, yaşam tarzımıza, birbirimize sahip çıkarak geliyoruz. Kendi iktidarının bekası uğruna savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı, barışın sesini yükselterek geliyoruz. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine izin vermiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Yoksulluğun da cinsiyete dayalı eşitsizliğin de kaderimiz olmadığını biliyoruz. Ev içi emeğin görünmez olmasına da kadın istihdamının azaltılmasına da izin vermiyoruz.

Kadın mücadelesini yükseltiyoruz

Göz dikilen nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Kadın düşmanı yasalarınızı tanımıyoruz. 8 Mart’ı var eden tüm kadınların coşkusuyla, tarihsel bir başkaldırının mirasçıları olarak yürüyoruz. Dünyayı değiştirmek için, bütün renklerimizle yaşamı ilmek ilmek örüyoruz! Erkek ve devlet iktidarınız karşısında susmuyoruz. Zulmünüzden korkmuyoruz. Bu kokuşmuş, çürümüş, sefil, eril düzeninize itaat etmiyoruz! Yaşamın bütün alanlarında varız, var olmaya devam ediyoruz. Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmedik, terk etmiyoruz! Erkek ve devlet şiddetine, krize ve yoksulluğa karşı yine 8 Mart’a yine alanlara çıkıyoruz. Yoksulluğun da şiddetin de yaşam alanlarımıza yönelik tüm saldırıların da asıl kaynağının patriyarkal kapitalizm olduğunu biliyoruz. Ve bu asıl krizi tarihin çöplüğüne göndermek için kadın mücadelesini yükseltiyoruz!

Ankaralı kadınlar olarak; 6 Mart Pazar günü saat 14.00’te Tandoğan Meydanı’nda umudu büyütmek için buluşuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.