İSTANBUL BAŞAKŞEHİR’DE KALEKOL AÇILDI

0
1457

5926b20f2269a23b68d30c96 İstanbul Başakşehir Şahintepe Mahallesinde inşası biten kalekol yapılan tören ile açıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın da katıldığı açılış töreninde kalekol gezilerek mahalleliye tanıtıldı. Yapılan açıklamada TEM, Özel Tim, Çevik Kuvvet ve Asayiş ekiplerinin konuşlandırılacağı bu merkezin Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Esenyurt, Esenler, Bağcılar ve Arnavutköy ilçelerindeki olaylara hızlı müdahale edilmesi için yapıldığı belirtildi.

Yaklaşık 3 bin metrekarelik alanın üzerine inşa edilen kalekolun yüksek duvarları bulunuyor. Kalekolun çevresini saran bu duvarların kalınlığı ise 30 santimetre. 10 metre yüksekliğinde iki kulesi bulunan kalekolun camları kurşun geçirmez. Kalekolda beş ofis, iki yatakhane, çok amaçlı kafeterya, dinleme alanları ve nezarethaneler bulunuyor.

5926b20f2269a23b68d30ca2Daha önce farklı illerde yapılan bu kalekolların terör bahanesi ile bölgeye ve çevresine zulmettiği biliniyor. 19 yaşındaki Medeni Yıldırım, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde, 28 Haziran 2013’te yapılan kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda yaşamını yitirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.