İşte yandaş habercilik: CNN Türk, AKP’nin halkı zehirleyen termik santrallerini böyle savundu

0
899

TBMM’de geçen hafta termik santrallere baca filtresi takmadan ve arıtma tesisi kurmadan 2,5 yıl daha çalışma izni veren yasa tasarısı AKP ve MHP’li vekiller tarafından kabul edilmiş, kamuoyunda ise çevre kirliliğine neden olacağı ve halk sağlığına tehlike oluşturacağı için eleştirilere neden olmuştu.

Dün ise, yandaş çizgisiyle bilinen CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Günün Ekonomisi” programında, gelişen tepkiler “çatlak seslerin artması” olarak nitelendirildi. Program sunucusu Beste Uyanık, santrallere filtre takılması için geçecek olan 10-12 günlük aranın “maliyetini” hesaplayarak, AKP ve MHP’nin Meclis’ten geçirdiği filtre takılmaması kararını savundu.

Türkiye’deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2.5 yıl süre tanındığını belirten sunucu Uyanık, santrallerin 10 gün durması sonucunda oluşacak “maliyeti” Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayarak şu sözleri söyledi:

”O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak, 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse. Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.