Belediye işçileri, sorunlarını tartışmak için Ataşehir’de yan yana geldi

0
1163

Belediye işçileri, kendi sorunlarını ve son dönemde yaşanan işten atılmaları tartışmak için Ataşehir’de buluştu.

TİP milletvekili Erkan Baş ve Avukat Mürsel Ünder’in de katıldığı buluşmada işçilerin içerisinde bulunduğu sorunlar ile birlikte gelecek dönemde neler yapabilecekleri tartışıldı.

Toplantıyı açan moderatör İnan Kaloğulları kendisinin de bir belediye işçisi olduğunu, işçiler arasında bir dayanışma ilişkisi geliştirmek istediklerini ve toplantıyı da bu amaçla düzenlediklerini ifade ettikten sonra sözü katılımcılara verdi.

Avukat Mürsel Ünder, “taşerona kadro” olarak lanse edilen şeyin işçilere sözleşme süresini uzatmaktan başka hiçbir getirisinin olmadığını, hatta ücret meselesinde daha geri pozisyonda olunduğunu ifade etti. Sermayenin kendi çıkarları için yan yana geldiğini, oldukça örgütlü durduğunu ifade eden Ünder, işçilerin ve emekçilerin de komiteler, komisyonlar ve dayanışma çalışmaları ile yan yana gelmesi gerektiğinin, kendi öz örgütlülüklerine bakması gerektiğinin altını çizdi.

TİP milletvekili Erkan Baş, Türkiye’de bir çok sorun olduğunu ve sorunların asıl kaynağını aramak gerektiğini söyledi. Sorunların asıl kaynağının bu düzenin kendisi olduğunu söyleyen Baş, tüm sıkıntıların halkın sırtına bindirildiğini ve işçileri işçilerden başka kimsenin kurtaramayacağını dedi. Örgütlenmenin, güç birliği yaratmanın önemine dikkat çeken Baş, “hak verilmez alınır” dedikten sonra kendilerinin kararlı bir şekilde sürecek her türlü direnişte ne karar alınırsa alınsın koşulsuz şartsız yer alacaklarını da ekledi.

Ardından söz alan Ataşehir Belediyesi’nden atılan ve işi için direnen Alişan İpşiroğlu, direnişlerinin 51’nci gününde olduklarını ifade ettikten sonra “Bizim amacımız mücadeleyi geliştirmek, üzerimizdeki ölü toprağını kaldırmak. Bize ‘tazminatlarınızı alın gidin’ de dediler ama bizim amacımız para değil, tazminatlarımız değil, işçilerin mücadelesini büyütmek ve bu konuda kararlıyız” ifadelerinde bulundu.

Son olarak söz alan Melike Şahin ise “Bu sisteme muhalif olan herkes bir biçimde baskı ile karşılaşıyor” diyerek işe geri alınmak için direnen ve açlık grevinde olan Mahir Kılıç’ın durumuna dikkat çekti. Kılıç’ın su ve şeker alımını da kestiğini belirtti.

Konuşmaların ardından devam eden Ataşehir Belediyesi direnişine somut anlamda nasıl destek olunabileceği üzerinde konuşuldu. Belediye önüne toplu şekilde ziyaret, Ankara’da milletvekillerini ziyaret ederek sorunları ifade etme, Twitter eylemi gibi öneriler öne sürüldü.

Katılımcılar söz alarak kendi sorunlarını ifade etti. Karşılaştıkları sıkıntıların beraberce nasıl üstesinden gelebileceklerine ilişkin tartışmalar yapıldı.

Haksız şekilde olağanüstü seçime götürülen Genel-İş 1 No’lu şube başkanı Ahmet Arıkan, kendilerine DİSK yönetimince yapılan haksızlığı ifade etti.

Toplantı yaklaşık 2.5 saat boyunca sürdü. Yapılan tartışmaların ardından katılan herkese teşekkür edilerek bitirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.