İSVEÇ HÜKÜMETİ VENEZÜELA’DA SAFINI AÇIKLADI

0
1394

İsveç’in içinde olduğu 9 AB ülkesi (Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İspanya) Venezüela’da Ulusal Meclis ve Guaidó’yu tek meşru yönetim olarak desteklemeye karar verdi. Bu ülkeler geçtiğimiz hafta yayınladıkları bildiride Modura’nın en geç pazar gününe kadar seçimlerin yenilenmesi kararı alması için ültimatom vermiş Madura ise dış baskılara boyun etmeyeceğini açıklamıştı.

Türkiye gazetelerinde dün yer alan haberlere göre Modura 2 Şubat günü yapılan mitingde muhalefete diyalog çağrısında bulunurken parlamento için 1 yıl içinde yeniden seçim yapacaklarını duyurmuştu. İsveç’in içinde aldığı AB ülkeleri ise başkanlık seçimlerinin meşru saymadıklarını belirtiyor ve yenilenmesini talep ediyorladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margaret Wallström aldıkları karar üzerine yaptığı açıklamada Venezuela’nın geleceğinin iyi bir politik çözüme kavuşturulmasını istediklerini ve bu amaçla diğer AB ülkeleriyle birlikte oluşturulan temas grubunun içinde yer alacaklarını belirtti.

Venezuela’da gelişen süreç hakkında, İsveç medyası tıpkı daha önce Irak, Suriye ve Libya’ya yapılan saldırıların öncesinde yaşanmış olduğu gibi başından beri Modura karşısında yer almıştı. İsveç burjuva medyası genelde bir yandan Trump yönetimi hakkında eleştirici görünürken diğer yandan da Venezuela politikasında neredeyse tek ses olarak Trump yönetimi ile aynı çizgide yayın yapmıştı. İsveç hükümetleri daha önce de ABD hükümetlerinin Ortadoğu’ya ve Orta Asya’ya yönelik saldırılarını kuvvetle destekleyen tek yanlı yayın yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.