Kalın: İMF’ye Gitmeyeceğiz

0
987

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki ekonomik bunalımı görmezden gelerek açıklamalarda bulunan Kalın, ülkenin ticaret hacminin artış gösterdiğini söyledi.

Türkiye’nin İMF’ye gideceğine dair rivayetler dolaştığını da ifade eden Kalın, “Ne iş çevrelerimiz ne vatandaşlarımız bu sözlere itibar etmesinler. Bunlar algı operasyonudur. IMF yılları Türkiye için geride kalmıştır. Ocak ayı itibariyle ticaret hacmimiz yüzde 6,3’lük bir artış gösterdi ki bu Türk sanayicisinin ve üreticisinin dünya pazarlarına erişiminin ne kadar güçlendiğini, arttığını bir defa daha gösteriyor.” dedi.

Suriye konusunda da açıklamalarda bulunan Kalın, “Paydaşlarımızla konuşmayı sürdürüyoruz. Menbiç ve Fırat’ın doğusunun kontrolü Türkiye’de olmalıdır. Bu bölgeden herhangi bir tehdidin tekrar husule gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu konudaki kararlılığımızı vurgulamak istiyorum.” dedi.

ABD ile güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Görüşmeler devam ediyor. Trump’ın 20 mil olarak açıkladığı güvenli bölge, Türkiye’yi, sınırı ve oradaki Suriyelileri korumayı hedeflemektedir. ABD, Obama döneminde YPG ve PYD’ye bu desteği verene kadar Suriye’de bu güce sahip bir örgüt yoktu. Amerikan desteği çekilince de böyle bir örgüt olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.